Papież do akademii papieskich: chodzi o odzyskanie zdolności rozumienia symboli liturgii
15 marca 2023 | 15:01 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Na XXVI Zebraniu Publicznym zebrały się 14 marca akademie papieskie. W przesłaniu do uczestników Franciszek wyraził uznanie dla architektury sakralnej, która ma „trudne zadanie stworzenia w nowych dzielnicach odpowiednich przestrzeni, w których wspólnota chrześcijańska może godnie sprawować świętą liturgię, zgodnie z nauką Soboru Watykańskiego II”.
Głównym punktem wydarzenia, które obejmowało również ceremonię wręczenia nagród przez Papieską Akademię Sztuk Pięknych i Literatury, najstarszej z papieskich akademii Kurii Rzymskiej. Nagrodzono projekty z dziedziny architektury sakralnej – czyli planowania, wyposażenia i liturgicznej adaptacji przestrzeni przeznaczonych do sprawowania kultu, które najlepiej odpowiadają wymogom architektonicznym naszych czasów.
„Debata nad propozycjami odnowy architektury sakralnej, która ma trudne zadanie stworzenia w nowych dzielnicach, na obrzeżach miast i w małych miejscowościach odpowiednich przestrzeni, w których wspólnota chrześcijańska może godnie sprawować świętą liturgię, zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, jest wciąż bardzo żywa” – napisał papież w przesłaniu skierowanym na ręce kard. José Tolentino de Mendonça. Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji jest także przewodniczącym Rady Koordynacyjnej, która skupia siedem papieskich akademii.
„Wiemy, jak ważne jest uroczyste otoczenie, które sprzyja modlitwie i poczuciu komunii: Przestrzeń, światło, akustyka, kolory, obrazy, symbole, wyposażenie liturgiczne to podstawowe elementy tej rzeczywistości, tego ludzkiego i boskiego wydarzenia, jakim jest liturgia” – czytamy w przesłaniu.
Cytując swoją adhortację apostolską „Desiderio Desirevi” o formacji liturgicznej Ludu Bożego, papież zwraca uwagę, że „symboliczny język liturgii jest prawie niedostępny dla współczesnego człowieka”. Chodzi zatem o „odzyskanie zdolności klasyfikowania i rozumienia symboli liturgii”.
„Innym ważnym aspektem jest inspiracja twórczości artystycznej i architektonicznej, która w ujęciu chrześcijańskim wypływa z życia liturgicznego, z działania Ducha Świętego, a nie z samego ludzkiego subiektywizmu. (…) Sztuka celebracji musi zatem pozostawać w harmonii z działaniem Ducha Świętego. Tylko w ten sposób będzie wolna od subiektywizmu i kulturalizmu” – napisał Franciszek.
Papieskie przesłanie kończy się gratulacjami dla laureatów: Złoty Papieski Medal Zasługi otrzymało „Studio OPPS” za renowację i adaptację liturgiczną kaplicy „Fundacji Franciszka z Asyżu i Katarzyny ze Sieny” w Rzymie.
Srebrny Medal Zasługi trafił do architekta Federica Frino. Został on nagrodzony za projekt nowego kościoła św. Tomasza w Pontederze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.