W Radomiu poświęcono Dom McGivney’a
18 marca 2023 | 19:00 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W Radomiu poświęcono Dom McGivney’a – założyciela Rycerzy Kolumba, duszpasterza i błogosławionego. Powstał jako owoc współpracy wiernych i Zakonu Rycerzy Kolumba, aby „czynił miłosierdzie w duchu jedności i braterstwa”. Pomysł dzieła zrodził się podczas jednej z wizyt w Radomiu Patricka E. Kelly’ego – Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba. W trakcie uroczystości wystąpiła Maria Tabaczuk, wokalistka Narodowego Chóru Wołyńskiego z Łucka.
Budynek poświęcił 18 marca biskup radomski Marek Solarczyk. – Boże, prosimy Cię, aby Twoje błogosławieństwo spoczęło na tych wszystkich, którzy przygotowali Dom błogosławionego księdza Michaela McGivney’a i na tych wszystkich, którzy będą korzystali z tego wsparcia. Niech ono pomoże zachować piękne dary życia i człowieczeństwa, które ofiarowujesz każdemu a szczególnie człowiekowi potrzebującemu – modlił się bp Solarczyk.
Andrzej Anasiak, były delegat stanowy w Polsce a obecnie Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba powiedział, że dom jest „prawdziwym, konkretnym znakiem miłosierdzia, jedności i braterstwa”. – Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że w naszym krwiobiegu krążą komórki miłosierdzia, jedności i braterstwa. Są one trudne do wykrycia w czasie badania, ale mają ogromny wpływ na otaczający nas świat. Są z nami od ponad 17 lat. Jest ich coraz więcej – mówił Andrzej Anasiak.
Ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej i kapelan Rycerzy Kolumba powiedział, że na potrzeby Domu McGivney’a przeznaczono około 500 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach. Będzie realizowana działalność charytatywna, psychologiczna oraz integracyjna. W budynku mieszczą się gabinety dla psychoterapeutów, gdzie uchodźcy będą mogli skorzystać m.in. ze wsparcia psychologicznego. Jest również sala widowiskowo – konferencyjna oraz pomieszczenia do nauki języków. Obiekt jest też przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
– Nie byłoby tego dzieła, gdyby nie pomoc wolontariuszy z Polski i Ukrainy. Zatrudnimy również specjalistów. Budynek może funkcjonować praktycznie na dwie zmiany. Do południa zajęcia będą przeznaczone dla seniorów, a później dla dzieci i młodzieży. Jest również sala komputerowa z zajęciami językowymi. Dzisiaj wiemy, że jest duża potrzeba nauki języka ukraińskiego dla Ukraińców, bo wielu z nich mówi po rosyjsku. Docelowo chcemy w tym domu uruchomić wsparcie dla rodzin z dziećmi z zespołem Downa – powiedział ks. Lenartowicz.
Z Domem McGivney’a będzie współpracować Marzena Radulska – Olifirowicz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Radomiu. Mówiła, że dzisiaj terapii wymagają dzieci z rodzin rozbitych, jak również dzieci, które są uzależnione od smartfonów. – Przeprowadziliśmy badania z których wynika, że dzieci do 6. roku życia mają problemy z mówieniem. Z tych badań wynika, że ponad 70% tych dzieci wymaga terapii logopedycznej. Dzieci są wychowywane w świecie telefonów i tabletów – mówiła Marzena Radulska – Olifirowicz.
Ks. Igor Małysz, proboszcz greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Radomiu wyraził wdzięczność za dzieło, z którego będą również korzystali Ukraińcy. – Cieszę się, że są ludzie gotowi nieść pomoc. Dziękuję waszym parafiom za wszelką pomoc. Dziękuję za to wszystko. Nie ma nic lepszego, jak dostrzec radość w oczach i uśmiech na twarzy drugiego człowieka. To najlepsza forma podziękowania – powiedział ks. Igor Małysz.
W Radomiu od ponad roku mieszka Maria Tabaczuk, wokalistka Narodowego Chóry Wołyńskiego z Łucka. – Staram się łączyć ludzi. Dlatego bardzo cieszę się, że mogę trafiać do serc ludzi. Chcę podziękować za to dzieło, gdzie będzie realizowane wsparcie dla osób potrzebującym specjalistycznej pomocy. Dotyczy to również moich rodaków, dotkniętych wojną – powiedziała Maria Tabaczuk.
W uroczystości udział wzięli m.in. Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu, Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu, Krzysztof Orzechowski, pierwszy delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Leszek Waksmundzki, Konsultant Rady Najwyższej ds. Rozwoju w Polsce.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln członków. W Polsce obecni są od 16 lat i liczą ponad 7 tys. członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.