Sieradzka bazylika kolegiacka ustanowiona sanktuarium św. Józefa
20 marca 2023 | 23:05 | ks. at | Sieradz Ⓒ Ⓟ
Pierwszorzędnym zadaniem sanktuarium jest chwała Boga, dzieło ewangelizacji i świadczenie miłosierdzia – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. w bazylice kolegiackiej w Sieradzu. 20 marca, w liturgiczną uroczystość św. Józefa, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski ustanowił tamtejszą Bazylikę Mniejszą pw. Wszystkich Świętych sanktuarium św. Józefa Patrona Diecezji Włocławskiej.
W dekrecie ustanawiającym sanktuarium biskup włocławski wskazał m.in. na „liczne świadectwa otrzymywanych łask przez wstawiennictwo św. Józefa oraz czcigodność bazyliki sieradzkiej”.
Na Mszy św., którą koncelebrowali m.in. biskup senior Wiesław Mering, ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP, zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych oraz liczni czciciele św. Józefa. Podczas Eucharystii, modlono się o pokój na Ukrainie, w ramach inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy „Łańcuch eucharystyczny”.
W homilii biskup włocławski przypomniał, że bez Boga człowiek skupia się na samym sobie, a Bóg potrafi zmienić perspektywę życia. Nawiązując do fragmentu Ewangelii ukazującego poszukiwanie dwunastoletniego Jezusa, który zagubił się podczas pielgrzymki do Jerozolimy, hierarcha zatrzymał się przy słowach Jezusa: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”. Zaznaczył, że to nie Jezus się zgubił, ale gubi się człowiek, kiedy brak mu Boga. – Jezus sugeruje, że On jest zawsze tam, gdzie być powinien, gdzie jest Jego „miejsce”, brak tam natomiast człowieka – tłumaczył bp Wętkowski, dodając, że człowiek skupia się niekiedy na samym sobie, a Bóg zawsze czeka na człowieka, by nadać cel i sens jego życiu.
Jako przykład i wzór poddania się woli Bożej, biskup włocławski wskazał św. Józefa. – Współczesna refleksja teologiczna ukazała wyraźnie cnoty św. Józefa, wśród których jaśnieją: wiara wyrażająca się w całkowitym i odważnym przylgnięciu do zbawczego planu Boga; dokładne i milczące posłuszeństwo woli Bożej – mówił duchowny, dodając, że Kościół widzi w św. Józefie wzór nie tylko dla poszczególnych stanów życia, ale dla całej chrześcijańskiej wspólnoty.
Wskazując kluczowe funkcje sanktuarium, hierarcha powiedział, że jest to miejsce głoszenia orędzia życia, czyli Dobrej Nowiny, która pochodzi od Boga, a jej treścią jest Jezus Chrystus.
Bp Wętkowski zaznaczył również, że sieradzkie sanktuarium jest drugim w diecezji włocławskiej miejscem szczególnej czci św. Józefa. W 2020 r. ówczesny biskup włocławski Wiesław Mering ustanowił kościół św. Józefa we Włocławku sanktuarium tego świętego, w którym czczony jest on jako patron ludzi pracy.
Na zakończenie homilista zachęcił do żarliwej modlitwy o orędownictwo św. Józefa, głównego patrona diecezji włocławskiej, we wszystkich sprawach Kościoła lokalnego i powszechnego.
Po Komunii św. ks. Kras przekazał dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla sieradzkiego sanktuarium – srebrny orzeł. Słowa wdzięczności pod adresem obecnych wypowiedział ks. Marian Bronikowski, kustosz nowo ustanowionego sanktuarium.
Następnie bp Krzysztof Wętkowski dokonał aktu zawierzenia diecezji włocławskiej św. Józefowi.
W Kolegiacie Wszystkich Świętych w Sieradzu, już pod koniec XVIII wieku wspomina się o ołtarzu św. Józefa wraz z namalowanym obrazem tego Świętego, datowanym na 1754 rok, przy którym już na początku XIX wieku, w czwartki, odprawiana była Msza święta wotywna. Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem do dziś odbiera tu szczególną cześć: przed tym wizerunkiem sieradzanie modlili się o ratunek, gdy wybuchła II wojna światowa oraz dziękowano za ocalenie Kolegiaty i Sieradza. Przed tym wizerunkiem modlił się bł. Stefan kard. Wyszyński. Kult św. Józefa w Sieradzu nieustannie się rozwija, coraz liczniej pielgrzymują tu pątnicy z całego świata, zawierzając się św. Józefowi, o czym świadczą wpisy w specjalnie dedykowanej temu celowi księdze, liczącej niemal 300 stron. 19 marca 2018 r., Stolica Apostolska nadała Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu tytuł i godność Bazyliki Mniejszej, a w 2020 roku, za sprawą ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku św. Józefa”, sieradzki wizerunek Świętego stał się znany w Polsce i na świecie. Staraniem księdza proboszcza rozpowszechniany na różne sposoby, dotarł do Rzymu, gdzie jedną z jego kopii otrzymał Ojciec święty Franciszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.