Franciszek wzywa biskupów UE do jedności w różnorodności i promowania pokoju
23 marca 2023 | 15:47 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do wnoszenia swego wkładu w budowanie jedności w różnorodności narodów i kultur Europy, a także pokoju zachęcił Franciszek nowe kierownictwo oraz członków Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje w tym gremium biskup łomżyński, Janusz Stepnowski.
W swoim przemówieniu papież poruszył kwestię jedności europejskiej, która „nie może być jednością jednolitą, usuwającą różnice, lecz przeciwnie, musi być jednością szanującą i doceniającą cechy wyjątkowe, szczególne narodów i kultur, które ją tworzą” – stwierdził. Dodał, że bogactwo Europy polega na zbieżności różnych źródeł myśli i doświadczeń historycznych. „Europa ma przyszłość, jeśli jest naprawdę unią, a nie umniejszeniem krajów z ich cechami charakterystycznymi. Wyzwanie polega właśnie na tym: jedność w różnorodności. I jest to możliwe, jeśli istnieje silna inspiracja; w przeciwnym razie dominuje aparat, dominuje paradygmat technokratyczny, który nie jest jednak owocny, ponieważ nie fascynuje ludzi, nie przyciąga nowych pokoleń, nie angażuje żywych sił społeczeństwa w budowę wspólnego projektu” – przestrzegł Franciszek.
Ojciec Święty zaznaczył, że zdaniem Kościoła jest przede wszystkim kształtowanie osób, które odczytując znaki czasu, umiałyby interpretować projekt europejski w dzisiejszej historii.
Następnie papież poruszył problem pokoju, przypominając o wojnie toczącej się na terytorium Ukrainy. Wyraził uznanie dla narodów sąsiednich, które przyjęły uchodźców i okazały solidarność z narodem ukraińskim. Zauważył, że kraje Unii Europejskiej są uwikłane w różnorodne sojusze, interesy, strategie. Jednakże wszyscy powinni mieć świadomość, że wojna nie może i nie powinna być już uważana za rozwiązanie konfliktów i jest ona porażką polityki i ludzkości.
Franciszek przypomniał, że biskupi z natury swej posługi są wezwani do budowania relacji, spotkań, dialogu i podkreślił, że powinni być oni zarówno architektami jak i budowniczymi pokoju.
Pełną treść przemówienia publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.