„Święty Jan Paweł II. Odkryjmy Prawdę” – dziś wyróżnienia
24 marca 2023 | 16:31 | It/BP@JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Dziś na Jasnej Górze wręczone zostaną wyróżnienia „Święty Jan Paweł II. Odkryjmy Prawdę”. Trafią do niewielkiego grona ludzi i instytucji, których wkład w mówienie prawdy o pontyfikacie św. Jana Pawła II jest niepodważalny i widoczny każdego dnia. Inicjatorem jest Fundacja Instytut Mediów powołana przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14.30 w Bastionie św. Barbary. Wśród wyróżnionych są Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Radio Maryja, Telewizja Trwam, Nasz Dziennik oraz Akademia Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia.
Wobec wielkich ataków na autorytet i świętość Jana Pawła II także na Jasnej Górze paulini i pielgrzymi wciąż mówią głośne „nie” szkalowaniu papieża. – Nie mieliśmy w swojej historii większego Polaka. Trzeba bronić wartości, autorytetów, które dzisiaj są niszczone. Jan Paweł II uczył nas: wymagajcie od siebie, bądźcie zawsze z Chrystusem, nie dajcie się oszukać, żeby nam wiary nie skradziono, żebyśmy zawsze podążali drogą wiary – mówią jasnogórscy pielgrzymi.
Jan Paweł II nigdy nie zapominał o młodych, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek, spotykał się z nimi i miał dla nich czas. Uczył miłości do Boga, Ojczyzny i bliźnich, nic więc dziwnego, że teraz młodzież nie zapomina o papieżu Polaku. – Oczernianie papieża jest karygodne i jesteśmy smutni i zdruzgotani duchowo, że do czegoś takiego dochodzi. Jan Paweł II był postacią wybitną i jak to często bywa postaci wybitne są poddawane krytyce, jest to przykre. To był człowiek autentyczny, taki, który umiał przemawiać do ludzi, umiał wlewać w ich serca nadzieję, był otwarty na dialog, był papieżem pielgrzymem, który potrafił też rozmawiać z wyznawcami innych religii i właśnie tak chciałbym go zapamiętać jako kogoś, kto starał się budować mosty, a nie je palić – zauważali maturzyści, przybywający w tych dniach na Jasną Górę.
Młodzi podczas swoich pielgrzymek składają też kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II, który znajduje się na jasnogórskich wałach, a także modlą się za wstawiennictwem świętego. Uczniowie podkreślają również, że od Papieża chcą uczyć się wytrwałości, miłości i odpowiedzialności za swoje życie: znając życiorys Ojca Świętego, wiemy, że w życiu nie miał lekko i to od dzieciństwa i tak naprawdę uczy nas odpowiedzialności za swoje życie, tego, że nie jesteśmy nigdy sami i mamy ojca w niebie, który za nami oręduje. – Jest symbolem walki z komunizmem, walki o wolność, symbolem też wiary, porywał tłumy. Jest to wzór do naśladowania, powinniśmy się od niego uczyć jak postępować w życiu, jakie postawy przyjmować. Myślę, że to jest autorytet dla wielu ludzi – powiedział jeden z maturzystów.
O obecności św. Jana Pawła II na Jasnej Górze przypominają liczne wota, wśród nich jest przestrzelony pas sutanny noszący ślady krwi, złota róża i serce.
Wszystkie dary są świadectwem wielkiej jego miłości do Matki Bożej Jasnogórskiej.
W 18. rocznicę śmierci papieża 2 kwietnia w Sanktuarium o godz. 20.00 odprawiona zostanie Msza św., po niej wierni wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, po którym odbędzie się procesja światła pod pomnik Ojca Świętego na Wałach i modlitwa wdzięczności za jego pontyfikat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.