Najstarsza Droga Krzyżowa do klasztoru na Karczówce
26 marca 2023 | 17:29 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Prowadzeni przez bp. Jana Piotrowskiego kielczanie i wszyscy chętni wyruszą w piątek 31 marca wzdłuż historycznych stacji Męki Pańskiej, sięgających XVII wieku, fundowanych przez bp. Myszkowskiego jako wotum za ocalenie Kielc od epidemii.
Na to wydarzenie zaprasza w specjalnym komunikacie kuria diecezjalna w Kiecach wraz ze wspólnotą Domowego Kościoła Diecezji Kieleckiej, której członkowie przygotowują i poprowadzą rozważania.
Nabożeństwo poprzedzi Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego o godz. 17.00 w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP przy ul. Urzędniczej 3. Po jej zakończeniu wierni wyruszą we wspólnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo zakończy się w klasztorze księży pallotynów na Karczówce.
„Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie rodziny, kapłanów, siostry zakonne, wspólnoty i wszystkich mieszkańców Kielc” – czytamy w komunikacie, podpisanym przez bp. Mariana Florczyka.
Trasa nabożeństwa pasyjnego nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.
Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.
Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.
W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także dzięki wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby. Od tego czasu wydarzenie odbywa się rokrocznie, zawsze w piątek przed Niedzielą Palmową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.