Ukraińska Rada Kościołów uzgodniła zasady współpracy z Narodową Radą ds. Telewizji
01 kwietnia 2023 | 15:14 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Jak przeciwdziałać propagandzie rosyjskiej, jak wpływy Kościołów i organizacji religijnych oraz okazywane im zaufanie mogą przysłużyć się do rozwiewania rosyjskich mitów – te i szereg innych zagadnień były przedmiotem spotkania członków Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z Narodową Radą ds. Telewizji (NRT) 29 marca w Kijowie.
Sprawy tematyki religijnej i wolności wyznania są bardzo wrażliwe w społeczeństwie ukraińskim – zauważyła Olha Herasimjuk, przewodnicząca Narodowej Rady ds. Telewizji. „Wszyscy jesteśmy dziś zranieni, jesteśmy w stresie i poparcia potrzebują wszyscy, a osoby duchowne szczególnie” – stwierdziła.
Rada pracuje obecnie nad wcieleniem w życie ustawy „O mediach”, umożliwiającej Radzie w szerszym stopniu reagowanie na wyzwania agresji i dezinformacji.
Według Herasimjuk NRT podejmuje wiele wysiłków, aby powstrzymać propagandę rosyjską na szczeblu technicznym przez ograniczanie dostępu do kanałów rosyjskich na Ukrainie i w Europie. Inną ważną częścią tego procesu są sprostowania, które mają być wysokiej jakości, przekonujące i przekazywać wyraziste rozumienie przez odbiorców tego, dlaczego i komu nie można ufać – zaznaczyła szefa Rady.
Rada KEP apeluje o zalegalizowanie pomocy humanitarnej dla migrantów przy granicy polsko-białoruskiej
Zauważono, że jedną z podstawowych tez propagandy rosyjskiej jest sakralizacja agresji rosyjskiej, którą Moskwa nazywa „świętą wojną”. Na Ukrainie i na płaszczyźnie międzynarodowej istnieje potrzeba szerzenia argumentów, osadzonych na gruncie religijnym i teologicznym, ukazywania stanowisk naukowych nt. „świętej wojny” w celu prostowania i potępiania tej mitologii.
Medioznawca Dmytro Szwydczenko zauważył, iż na Ukrainie można zauważyć osłabienie tej tezy. „Rozumiemy jednak, że narrację tę propaganda rosyjska będzie nadal wykorzystywać z pewnymi zmienionymi przesłaniami” – dodał.
Wszystkie organizacje religijne na Ukrainie włączyły się w walkę o nasze wspólne zwycięstwo – oświadczył biskup Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego Wjaczesław Horpynczuk. Wyjaśnił, że oprócz modlitwy, która dla ludzi wierzących jest sprawą najważniejszą, organizują oni humanitarne wsparcie żołnierzy, uchodźców, przesiedleńców i tych wszystkich, którzy stracili dom. Przedstawiciele WRKiRO mówili, iż podzielają pogląd o niebezpieczeństwie propagandy rosyjskiej i wiele robią, aby prostować jej narrację wśród swoich wiernych.
Uczestnicy spotkania uzgodnili sporządzenie wspólnego oświadczenia WRKiOR i NRT, w którym znajdą się wypracowane przez przedstawicieli wyznań materiały na rzecz demaskowania rosyjskich idei propagandowych w dziedzinie religijnej. Obie strony umówiły się też co do przygotowania memorandum z zaznaczonymi etapami dalszych prac i zagadnieniami, którymi strony mogą zajmować się w największym stopniu.
Rada zapowiedziała ponadto, że będzie pracować nad ustaleniem kryteriów informacji, które są niedopuszczalne do rozpowszechniania ich w mediach i obrażają uczucia ludzi wierzących. Regulator mediów będzie zapraszał przedstawicieli wyznań i różnych religii w celu omówienia tych spraw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.