Kard. Dziwisz: dziedzictwo Jana Pawła II to wielki dar, ale i zadanie
03 kwietnia 2023 | 11:52 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Wychwalamy Pana za to, że dane nam było żyć w czasach opromienionych Jego świętością. To wielki dar, ale równocześnie zobowiązanie i zadanie, by nad tym dziedzictwem, któremu na imię Jan Paweł II czuwać, by przekazywać prawdę o nim następnym pokoleniom – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas czuwania „Wdzięczni” pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.
– Zachowałem pamięć o Janie Pawle II i pamięć o Krakowie. Trudno zapomnieć o tym mieście, które dla Ojca Świętego zawsze było wyjątkowe – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Zaznaczył, że papież, jako pasterz Kościoła powszechnego swoją modlitwą obejmował cały świat. – Jego modlitwa była geograficzna – dzień po dniu obejmował modlitwą wszystkie kraje, wszystkich ludzi, ale Polska i Kraków były mu szczególnie bliskie – podkreślał wieloletni papieski sekretarz wyrażając radość i wdzięczność wobec zebranych pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3.
– Wychwalamy Pana za to, że dane nam było żyć w czasach opromienionych Jego świętością. To wielki dar, ale równocześnie zobowiązanie i zadanie, by nad tym dziedzictwem, któremu na imię Jan Paweł II czuwać, by przekazywać prawdę o nim następnym pokoleniom – mówił kard. Stanisław Dziwisz zaznaczając, że młode pokolenia mogą polegać tylko na świadectwie osób, które pamiętają Ojca Świętego.
Abp Jędraszewski o Janie Pawle II: tak Bóg umiłował polską ziemię, że z niej dał nam syna, abyśmy nie zginęli
– Proszę was, krakowianie i Polacy, nie pozwólmy, by to świadectwo było zakłamane, ośmieszane i pogardzane. Młodzi zasługują na to, by poznać fascynująco piękne życie Jana Pawła II – apelował papieski sekretarz. – Jego miłość do Chrystusa, Kościoła i drugiego człowieka zasługują na to, by w jego nauczaniu szukać odpowiedzi na trudne pytania, przed jakimi stawiają ich świat, społeczeństwo i kultura – mówił. – Nikt i nic nie może im odebrać tego błogosławionego skarbu. Ale to od nas zależy, jaki obraz zapisze się w ich sercach, czy poznają, pokochają i uszanują wartości głoszone przez świętego papieża, czy uwierzą kłamstwom na jego temat, manipulacjom i niesprawiedliwym oskarżeniom – podkreślał.
– Dziś chcemy powiedzieć tylko jedno słowo: Dziękujemy! – dodał papieski sekretarz i podziękował za obecność pod Oknem Papieskim, którą nazwał świadectwem wiary i przywiązania do Jana Pawła II i jego dziedzictwa. – Wasze świadectwo jest świadectwem miłości do Jana Pawła II – podkreślił kardynał i podziękował wszystkim, którzy na różne sposoby reagują na pomówienia i próby podważenie dobrego imienia, świętości, wielkości i wielkiej wrażliwości świętego papieża na krzywdy ludzi słabych i bezbronnych.
– Dziękuję za to, że nie milczycie i głośno wołacie o sprawiedliwość i prawdę. Dziękuję za to, że nie pozwalacie, by deptano najpiękniejsze wartości, których stróżem i głosicielem był przez lata posługi w Krakowie i w Rzymie nasz umiłowany kard. Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II Wielki – dodawał.
– Prośmy go by czuwał nad nami z nieba, by wspierał wysiłki ludzi miłujących prawdę, by u miłosiernego Boga wstawiał się za nami i otaczał opieką naszą ojczyznę i nasz Kraków – ojczyznę podzieloną i targaną niepokojami. Św. Janie Pawle II – módl się za nami – zakończył.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.