Abp Depo: Byśmy umieli patrzeć na krzyż z wdzięcznością
07 kwietnia 2023 | 20:52 | BP@JasnaGóraNews/it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Jezu, Synu Boga umierający – spraw byśmy umieli patrzeć na każdy krzyż z wdzięcznością, byśmy umieli bronić krzyża i dawać świadectwo chrześcijańskiego życia, od Bałtyku po gór szczyty” – modlił się abp Wacław Depo na Jasnej Górze. Tradycyjnie w Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej na jasnogórskich Wałach. Mimo ulewnego deszczu wzięło w niej udział wielu mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów.
Przy pierwszej stacji „Jezus na śmierć skazany” abp Depo przypomniał, że arcykapłani i cała Wysoka Rada szukali fałszywego świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić, lecz nie znaleźli, aczkolwiek występowało wielu fałszywych świadków”. Metropolita częstochowski dodawał, że „można osądzić prawdę, zafałszować, a nawet skazać na śmierć, świadków wynająć, żeby głośno krzyczeli, pisali i pokazywali swoje zagłuszone sumienie, a potem jeszcze umyć ręce i odejść ścieżką ciemności po krokach Barabasza”. Zachęcał, by bronić prawdy, stanąć po jej stronie, popatrzeć jej w oczy, popatrzeć w oczy Chrystusa, by potem iść drogą wiary i krzyża, światła i życia”.
Przy piątej stacji „Szymon Cyrenejczyk pomaga dźwigać krzyż Jezusowi” abp Depo zwrócił uwagę, że „wśród znieczulicy wielu ludzi, pośród wielkiego tłumu nieprzyjaznych, niedostępnych i zabieganych, warto zobaczyć i docenić Cyrenejczyka naszej drogi, dostrzec jego, choćby małą, dobroć”. – Samemu warto być do dyspozycji bliźniego, gotowym w niesieniu jego krzyża – mówił.
Droga Krzyżowa odprawiona była w intencjach Kościoła, Ojca Świętego Franciszka i wszystkich, którzy stanowią Kościół Chrystusowy, a „również za tych, którzy odeszli od Kościoła i dzisiaj są po drugiej stronie”. – Także za tych, którzy walczą z naszym przewodnikiem na drogach wiary św. Janem Pawłem II – powiedział abp Wacław Depo i zachęcił, by w koronce do Miłosierdzia Bożego zawrzeć również modlitwę: „przebaczamy, bo miłość przebacza. Dlatego prosimy, Panie Jezu, o Twoje miłosierdzie nad światem i nad każdym człowiekiem”.
„Polacy bardzo kochają nabożeństwo Drogi Krzyżowej” – pisał paulin o. E. Rejman, inicjator powstania monumentalnej Golgoty na Wałach Jasnej Góry. To zbiorowe wotum Polaków związane z wielką odnową klasztoru, której jedną z przyczyn stały się obchody jubileuszu roku 1900. Stacje zostały poświęcone w 1913 r. W uroczystości wzięło wówczas udział ok. 300 tys. pielgrzymów.
Starania w celu rozpoczęcia budowy Drogi Krzyżowej na Wałach paulini zainicjowali jeszcze w 1864 r., ale spotkały się one z decyzją odmowną ówczesnych carskich władz. Szansa na realizację wizji pojawiła się dopiero w 1898 r, kiedy to Jasną Górę opuściły kwaterujące na niej wojska rosyjskie, przenosząc się na teren miasta.
Droga Krzyżowa na Jasnej Górze oprócz wymiaru duchowego, stanowi też istotny zabytek polskiej sztuki religijnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.