Wielki Piątek w katedrze na Wawelu
08 kwietnia 2023 | 04:00 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Patrząc na krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się zbawienie świata, wiemy mocą wiary, że nasze przemijanie ma sens, bo zmierza od śmierci ku pełni życia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek w katedrze na Wawelu.
Metropolita krakowski przytoczył opis ukrzyżowania Jezusa według wizji bł. Anny Katarzyny Emmerich. Odnosząc się do nauki św. Pawła, metropolita krakowski zauważył, że są przeciwnicy krzyża i Chrystusa ukrzyżowanego, „co idą na zatracenie”. Są to Żydzi, którzy żądają znaków, a gdy pokaże im się znak krzyża, to jest dla nich zgorszeniem. Grecy szukają mądrości, a gdy im się ukaże prawdę o Chrystusie ukrzyżowanym, uznają ją za głupstwo. Ale są także wśród Żydów i Greków także i ci, którzy dostępują zbawienia – dla nich Chrystus ukrzyżowany jest mocą Bożą i mądrością Bożą.
Dzięki wierze i rozumowi, jak zaznaczył abp Jędraszewski, dokonuje się w nich szczególny proces wznoszenia ich ducha ku kontemplacji prawdy opisany w preambule encykliki Fides et ratio Jana Pawła II, która została opublikowana w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września 1998 r. Kontemplując Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego człowiek może poznać prawdę o sobie samym.
Karol Wojtyła w „Pieśni o Bogu ukrytym” krzyż określił jako znak nieskończonej miłości Boga do człowieka. Ta miłość objawiona w krzyżu nadaje sens życiu każdego człowieka. – Przemijanie ma sens, bo Chrystus ukrzyżowany, który trzeciego dnia zmartwychwstał, pokazał nam wszystkim gdzie mamy zdążać – mówił abp Jędraszewski cytując fragmenty „Tryptyku rzymskiego”.
– Patrząc na krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, na którym dokonało się zbawienie świata, wiemy mocą wiary, że nasze przemijanie ma sens, bo zmierza od śmierci ku pełni życia – zakończył metropolita krakowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.