Troska o dzieło Stworzenia częścią chrześcijańskiego powołania – Kurs Animatorów Laudato si’
13 kwietnia 2023 | 21:22 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Kryzys klimatyczny czy degradacja środowiska nie są fikcją, to sprawy pierwszej wagi, które mają wpływ na nas wszystkich. Dlatego zapraszamy serdecznie na nasz kurs i prosimy o przekazanie tego zaproszenia wszystkim, których te kwestie mogą zainteresować” – mówi KAI Piotr Abramczyk, prowadzący Kurs Animatorów Laudato si’. Trwają zapisy na kolejną edycję ekologicznego kursu, który zacznie się już 17 kwietnia.
– Dostrzegam dziś dużą potrzebę, by pojęcia takie jak „ekologia integralna” czy „ekologiczne nawrócenie” zostały ludziom wierzącym wyjaśnione i uporządkowane. Z powodu niezrozumienia często podchodzi się do tych spraw z dystansem, nieufnością, a nawet z drwiną. A jest to przecież oficjalne nauczanie naszego Kościoła. Potrzeba jest tym pilniejsza, że kryzys klimatyczny czy degradacja środowiska nie są fikcją, to sprawy pierwszej wagi, które mają wpływ na nas wszystkich. Dlatego zapraszamy serdecznie na nasz kurs i prosimy o przekazanie tego zaproszenia wszystkim, których te kwestie mogą zainteresować – mówi KAI Piotr Abramczyk, prowadzący Kurs Animatorów Laudato si’ oraz koordynator działań Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.
Kurs odbywa się w formie sześciu spotkań online, udział jest całkowicie bezpłatny. Każda osoba, która ukończy kurs otrzyma certyfikat Animatora Laudato si’.
Kurs Animatorów Laudato si’ to inicjatywa zrzeszająca osoby zainteresowane chrześcijańską ekologią integralną i chcące działać na rzecz wspólnego domu w duchu papieskiej encykliki „Laudato si’”. W Polsce działa już ponad 170 animatorów i animatorek w całym kraju. Kierując się wrażliwością na „wołanie ziemi i krzyk ubogich” (LS 49), starają się wcielać w życie przesłanie encykliki i dawać przykład. Chcą zbudować ruch, który ogarnie cały Kościół i będzie podążał ścieżką ekologicznego nawrócenia, do którego nawoływał św. Jan Paweł II, i do którego zaprasza również papież Franciszek.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska organizuje Kurs Animatorów Laudato si’ tylko dwa razy w roku, a najbliższa wiosenna edycja rusza już 17 kwietnia.
– Troska o nasz wspólny dom to dla mnie próba spojrzenie na świat oczami Boga. Dostrzeżenia całego piękna Stworzenia, przyrody ożywionej i nieożywionej, każdego najmniejszego elementu tego świata. Udział w kursie nie tylko pogłębia wiedzę o sprawach ochrony środowiska, ale przede wszystkim umożliwia poznanie ludzi, którzy sami są zaangażowani i mają pomysł, jak angażować innych w Kościele. To daje dużo wsparcia, ale też pomaga zauważyć, że w Kościele nie jesteśmy samotni w trosce o przyrodę, a sprawy ochrony środowiska leżą na sercu wielu osobom wierzącym – wskazuje Joanna Zatylny, Animatorka Laudato si’.
Specjalne zaproszenie z Watykanu do udziału w Kursie Animatorów Laudato si’ skierował o. Joshtrom Isaac Kureethadam SDB, przewodniczący sekcji Ekologia i Stworzenie w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Można go wysłuchać tutaj:
Poprzez udział w Kursie Animatorów Laudato si’ można nie tylko zgłębić przesłanie encykliki „Laudato si’” i pozytywnie odpowiedzieć na papieskie zaproszenie, ale przede wszystkim poznać inne osoby wierzące, które chcą działać i angażować się na rzecz ochrony środowiska w zgodzie ze społeczną nauką Kościoła.
– Przy prowadzeniu kursów najważniejsze i najpiękniejsze jest dla mnie doświadczenie żywej wspólnoty, która w tym czasie się zawiązuje. Wspólnoty przeróżnych ludzi – świeckich i duchownych, młodszych i starszych, którzy już odczytują lub chcą się przyjrzeć wezwaniu do troski o nasz wspólny dom, jakie płynie z wiary. Ten czas wspólnej modlitwy, nauki, dzielenia się i działania, jest jedyną w swoim rodzaju przygodą i nową motywacją do zmiany własnych przyzwyczajeń, dokonywania lepszych wyborów – wyjaśnia Piotr Abramczyk.
Zapisać się na Kurs można poprzez FORMULARZ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.