Łódź: Forum Posługi Więziennej „Reintegracja 360”
21 kwietnia 2023 | 22:13 | az | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Jezus jest w więzieniu, to znaczy jest maksymalnie blisko każdego osadzonego, bo ma nadzieję na spotkanie – mówił abp Ryś podczas Forum Posługi Więziennej, które odbyło się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Głównym celem Forum, organizowanym pod hasłem „Reintegracja 360”, było zainspirowanie do pomocowy osadzonym podczas odbywania kary, a także po jej zakończeniu. Swoimi doświadczeniami z posługi w więzieniach podzielili się ich pracownicy oraz kapelani.
– Wchodzimy do więzienia, dlatego że Jezus tam jest i potrzeba odsłonić Jego obecność – powiedział podczas Forum abp Grzegorz Ryś. O tym, że Jezus tam jest, sam nam powiedział – podkreślał duchowny, wskazując na Ewangelię św. Mateusza.
Metropolita łódzki odniósł się także do Listu do Hebrajczyków, w którym podkreślona jest pamięć o uwięzionych. W tym kluczu autor Listu mówi o współcierpieniu z więźniami. – Te teksty pokazują, że nie chodzi o jakieś epizodyczne rozmowy, zdawkowe odwiedziny w więzieniu. Chodzi o bycie, o rzeczywistą relację, którą się nawiązuje – wskazał abp Ryś. – Wszyscy, którzy są kapelanami więziennymi i wszyscy, którzy ich wspomagają na co dzień, są w więzieniu ważniejsi niż biskupi, którzy tam od czasu do czasu się udają – powiedział metropolita łódzki.
W kontekście postawy Franciszka jako wzorcowej w relacji do więźniów, abp Ryś przypomniał o jego wizytach więziennych w Wielki Czwartek. – Wszyscy papieże chodzili do więzień, ale papież Franciszek jest pierwszym, który robi to systematycznie i ten znak jest szczególny. To jest chyba jedyny biskup na świecie, który w Wielki Czwartek wieczór zostawia swoją katedrę i idzie do więzienia, żeby umyć nogi osadzonym – powiedział duchowny.
Na zakończenie swojej konferencji abp Ryś podał trzy wskazówki dotyczące spotkania z więźniami podkreślając, że ważne jest, aby podczas tych doświadczeń nie osądzać drugiego człowieka. Jak dodał, konkretnym darem jest także nadzieja od Boga na możliwość powrotu każdego człowieka do społeczeństwa.
– Franciszek mówi o nadziei, jaką ostatecznie Bóg ma w odniesieniu do każdego człowieka. Czemu Jezus jest w więzieniu? Bo ma nadzieję na człowieka. Jezus jest w więzieniu, to znaczy jest maksymalnie blisko każdego osadzonego, bo ma nadzieję na spotkanie – wyjaśnił duchowny.
Trzecią wskazówką jest dzielenie się świadectwem doznania prawdziwej wolności, która jest trzymaniem życia we własnych rękach, ponoszeniem odpowiedzialności za własne czyny.
Uczestnicy Forum mogli też wysłuchać konferencji o wolontariuszach i kapelanach posługujących w więzieniach, wsparciu osadzonych, perspektywie więźniów, a także o skierowanej do nich misji Alpha. Jest to seria spotkań prowadzonych na całym świecie, a wyjaśniających podstawy wiary chrześcijańskiej.
Jeszcze jutro odbędzie się kolejne spotkanie Forum Alpha „Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii”. Początek o godz. 9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.