Pod pomnikiem Trzech Krzyży uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej
22 kwietnia 2023 | 13:30 | dziar | Huta Szklana Ⓒ Ⓟ
Samorządowcy, parlamentarzyści, mieszkańcy Gór Świętokrzyskich, w tym szczególnie gminy Bieliny uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej pod monumentem Trzech Krzyży, u stóp Świętego Krzyża.
Monument nazywany Świętokrzyską Golgotą Wschodu wzniesiono w 1999 r., z inicjatywy zmarłego w 2007 r. kapelana Rodzin Katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego. Tworzą go trzy stalowe krzyże, oznaczone nazwami miejscowości, w których odkryto masowe groby Polaków, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r.
– Jesteśmy dumni, że w naszej gminie znajduje się pomnik upamiętniający bestialsko zamordowanych w 1940 r. Polaków. Każdego roku gromadzimy się tutaj na modlitwie, aby pamięć o tamtych wydarzeniach nie zginęła – powiedział wójt Bielin, Sławomir Kopacz.
W uroczystościach wzięli udział także m.in. senator Krzysztof Słoń i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. – Miejsc pamięci takich, jak to w Hucie Szklanej jest bardzo wiele, ale jednak nadal za mało. Tak naprawdę wciąż nie znamy dokładnej liczby pomordowanych – zauważył wojewoda.
Senator Słoń wyraził współczucie dla pomordowanych rodzin i dezaprobatę wobec działań powojennych elit rządowych, ukrywających zbrodnię.
Podczas wydarzenia licznie reprezentowane było stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska, z prezes Anną Łakomiec, obecna była także młodzież szkolna.
Wiosną 1940 roku, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i w wielu do dziś nieznanych miejscach, sowiecka policja polityczna, strzałem w tył głowy wymordowała prawie 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Była to konsekwencja podjętej przez najwyższe władze ZSRR 5 marca 1940 r. decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.