Wybrano 81. Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego
04 maja 2023 | 14:15 | tom (KAI/zakonmaltanski.pl) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Pełna Rada Państwa Rycerskiego Zakonu Maltańskiego 3 maja oficjalnie wybrała Fra’ Johna Dunlapa, dotychczasowego namiestnika Wielkiego Mistrza, na Wielkiego Mistrza. Tym samym Fra’ John Dunlap został 81. wielkim mistrzem Zakonu Maltańskiego. Kanadyjczyk jest pierwszym profesem z zagranicy, który został wybrany na zwierzchnika Zakonu Maltańskiego.
Pełna Rada Państwa (organ wyborczy) zebrała się w Rzymie w Willi Magistralnej, jednej z dwóch instytucjonalnych siedzib Zakonu Maltańskiego i wybrała go bezwzględną większością głosów, na podstawie listy trzech kandydatów, wskazanych wczoraj przez Kapitułę Profesów. Było 99 wyborców z 18 różnych krajów.
Dunlap zakomunikował wynik wyborów papieżowi Franciszkowi listem napisanym własnoręcznie. Wczoraj został zaprzysiężony w obecności kard. Silvano Marii Tomasi, specjalnego delegata papieża, w kościele Najświętszej Marii Panny na Awentynie. Zgodnie z art. 13 nowej Konstytucji, będzie sprawował urząd przez 10 lat. Wielki Mistrz jest zwierzchnikiem Zakonu Maltańskiego, świeckiego zakonu Kościoła katolickiego i jednocześnie podmiotu prawa międzynarodowego.
Nowy Wielki Mistrz, zwracając się do członków Pełnej Rady Państwa, powiedział: „Przyjmuję ten urząd w głębokim duchu służby i z uroczystym przyrzeczeniem stałego zaangażowania. Dziękuję każdemu z was za to, że obdarzyliście mnie zaufaniem i że swoją obecnością tutaj dzisiaj okazaliście wielką miłość i oddanie naszemu Zakonowi. Czeka na nas wiele wyzwań, ale ponieważ jesteśmy zjednoczeni w świadomości naszej misji Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum (świadectwo wiary i pomoc ubogim), jestem pewien, że będziemy w stanie wspólnie stawić im czoła, zjednoczeni w tym samym duchu, który kierował błogosławionym Gerardem, założycielem Zakonu ponad 900 lat temu”.
Urodzony w Ottawie, w Kanadzie, 16 kwietnia 1957 r., po studiach na Uniwersytecie w Nicei, John Dunlap ukończył studia na Uniwersytecie w Ottawie, a następnie uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Western Ontario. Otrzymał tytuł doktora honoris causa w dziedzinie służby publicznej na Uniwersytecie Johna Cabota w Rzymie.
Polityka powinna być roztropną troską o dobro wspólne społeczeństwa, a Kościół nie może podlegać instrumentalizacji
Fra’ John Dunlap jest członkiem Rady Adwokackiej stanu Nowy Jork oraz Izby Adwokackiej Ontario w Kanadzie. W 1986 roku dołączył do nowojorskiej firmy prawniczej Dunnington, Bartholow & Miller w Nowym Jorku, gdzie został partnerem w 1993 roku. Specjalizuje się w prawie korporacyjnym i imigracyjnym. Prawnik o międzynarodowej renomie, od 1997 roku radca prawny Stałej Misji Obserwacyjnej Stolicy Apostolskiej przy ONZ.
Fra’ John Dunlap zbliżył się do Zakonu Maltańskiego i odnalazł swoje powołanie zakonne w połowie lat 80-tych, podczas pracy wolontaryjnej z pacjentami cierpiącymi na AIDS i inne choroby w Cardinal Cooke Medical Center w Harlemie (Nowy Jork). Od 30 lat jest wolontariuszem w tym szpitalu co tydzień.
Przyjęty do Zakonu Maltańskiego w 1996 r., śluby wieczyste Profesa złożył w 2008 r. Przez ponad dekadę służył Zakonowi Maltańskiemu jako przewodniczący Komitetu Ochrony Nazw i Godeł, oraz przedstawiciel w Przymierzu Zakonów św. Jana.
W 2009 roku Fra’ John Dunlap został wybrany na pięcioletnią kadencję jako członek Rady Suwerennej. Został ponownie wybrany na kolejną pięcioletnią kadencję przez Kapitułę Generalną w 2014 i 2019 roku. Przewodził Zakonowi Maltańskiemu jako Namiestnik Wielkiego Mistrza od czerwca 2022 roku, po śmierci Fra’ Marco Luzzago.
Państwa, z którymi Suwerenny Zakon Maltański utrzymuje stosunki dyplomatyczne, przyznają Wielkiemu Mistrzowi przywileje, immunitety i honory należne głowom państw. Wielki Mistrz rezyduje w siedzibie Zakonu Maltańskiego, w Pałacu Magistralnym w Rzymie.
Korzenie Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, Rodos i Malty wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w., przez pobożnych włoskich kupców z Amalfi. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy.
Dziś Zakon Maltański zajmuje się głównie opieką zdrowotną i społeczną oraz pomocą humanitarną, działając w ponad 120 krajach. Jej 13 500 członków jest wspieranych przez 95 000 wolontariuszy, z około 52 000 lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi. Zakon zarządza szpitalami, przychodniami, przychodniami, instytutami dla osób starszych i niepełnosprawnych, ośrodkami opieki paliatywnej oraz hufcami wolontariatu.
Malteser International, specjalna agencja pomocy Zakonu Maltańskiego, jest zawsze na pierwszej linii frontu w przypadku klęsk żywiołowych i łagodzenia skutków konfliktów zbrojnych. Zakon jest obecnie zaangażowany w Ukrainie i w krajach sąsiadujących, a także w Syrii i Iraku, gdzie udziela pomocy ludności uciekającej przed przemocą. Oprócz jednostek włoskich, Włoski Korpus Pomocy Zakonu Maltańskiego uczestniczy w akcjach pierwszej pomocy dla łodzi przewożących migrantów w środkowej części Morza Śródziemnego.
Zakon Maltański jest neutralny, bezstronny i apolityczny. Utrzymuje dwustronne stosunki dyplomatyczne ze 112 państwami, oficjalne stosunki z kolejnymi 6 państwami oraz stosunki na szczeblu ambasadorskim z Unią Europejską. Jest stałym obserwatorem Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej wyspecjalizowanych agencji, oraz ma przedstawicieli przy głównych organizacjach międzynarodowych.
Od 1834 r. siedzibą rządu Zakonu Maltańskiego jest Rzym, gdzie zagwarantowane są mu prawa eksterytorialności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.