Pogrzeb ks. Władysława Penkali SMA – misjonarza, formatora, animatora
06 maja 2023 | 19:07 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
Pogrzeb śp. ks. Władysława Penkali SMA – misjonarza, który posługiwał na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Republice Środkowoafrykańskiej, Egipcie oraz Maroku – odbył się w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, skąd pochodził zmarły w wieku 75 lat kapłan. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. Grzegorz Kucharski SMA, przełożony Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.
W kazaniu prowincjał, witając licznych świadków ponad dwudziestoletniej posługi misjonarskiej ks. Władysława na kontynencie afrykańskim, wskazał, że życie zmarłego kapłana było bardzo proste, oparte na kilku zasadach.
„Jego tożsamość kapłańska była zbudowana na ignacjańskiej duchowości służby i wierności Kościołowi. Trzy proste filary definiowały jego kapłaństwo: Kościół, modlitwa i Maryja. Prowadziły go do szczęśliwego życia” – podkreślił, zwracając uwagę, jak dobrze zmarły odczytywał wolę Bożą i działanie Bożej Opatrzności.
Kaznodzieja przypomniał rolę śp. ks. Władysława w towarzyszeniu młodym ludziom przygotowującym się do misji oraz, szczególnie w ostatnim okresie życia, uczeniu afrykańskich studentów, a także posłudze kapelańskiej w więzieniu. Zdaniem prowincjała, zmarły „był sługą dobrym i wiernym – gospodarnym, przedsiębiorczym, troskliwym, wiernym we wszystkich funkcjach, jakie Pan Bóg mu powierzył”.
„Bądźmy wdzięczni za to, że to życie, te 75 lat było wypełnione i trudem, wiernością i tym wszystkim, co dzisiaj możemy nazwać duchową spuścizną naszego współbrata” – zachęcił.
Kapłana żegnała nad trumną przedstawicielka najbliższej rodziny. Słowa wdzięczności wypowiedział jeden ze studentów z Maroka. Po francusku mężczyzna podziękował za okazaną przez zmarłego miłość i czas poświęcony wspólnocie studenckiej. „Merci, merci, merci beaucoup” – powtórzył ochrzczony przez śp. ks. Władysława gość z „Czarnego Kontynentu”, dziękując rodzinie i parafii za dar niezwykłego kapłana.
Kolega rocznikowy zmarłego ks. Tadeusz Reroń, wyświęcony tego samego dnia w katedrze we Wrocławiu z rąk bp. Wincentego Urbana – ówczesnego metropolity wrocławskiego, wspominał między innymi szczegóły życia seminaryjnego. Przypomniał, że po latach posługi w Jaworze koło Legnicy i Wałbrzychu ks. Władysław odkrył w sobie powołanie misyjne.
Trumna z ciałem kapłana spoczęła na andrychowskim cmentarzu komunalnym.
Władysław Penkala urodził się 13 października 1947 r. w Dobrzeniu na ziemi wrocławskiej. W latach 1965-69 pracował jako formierz w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych. Między 1969 a 1975 rokiem odbył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. 31 maja 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1975-81 pracował jako wikariusz na parafiach w Jaworze i Wałbrzychu.
Uczył się języka francuskiego w Belgii, a w 1982 r. rozpoczął pracę duszpasterską w parafii Kpakpekou na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W latach 1991-92 przebywał w domu generalnym Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA) w Rzymie. Wkrótce został członkiem ekipy formacyjnej studentów filozofii w Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej. Podjął studia w Instytucie Kształcenia Formatorów Duchowieństwa w Paryżu. 13 września 1993 roku złożył przyrzeczenia wieczyste w SMA, a w latach 1993-95 formował kleryków we francuskim Zinswald. Od 1995 do 1998 roku był odpowiedzialny za dom formacyjny w Borzęcinie Dużym.
Od 2002 do 2004 roku pracował w dwóch parafiach w Casablance, a następnie w innej marokańskiej wspólnocie parafialnej – w El Jadida. Od 2004 do 2008 roku posługiwał w Agadirze i berberyjskim Taroudant. Zanim w 2009 roku został proboszczem parafii św. Bernarda w El Jadida, przebywał na urlopie sabatycznym w katedrze św. Marka w Kairze.
Od 2021 r. był rezydentem w Domu Prowincji Polskiej SAM w Borzęcinie Dużym, a następnie w Domu Opiekuńczo-Leczniczym Opatrzności Bożej w Pilaszkowie.
Zmarł 1 maja 2023 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.