Kapłańskie nieszpory przy grobie Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej
14 maja 2023 | 09:44 | Ks. Paweł Kłys | Parzno Ⓒ Ⓟ
Już po raz drugi na wspólnych nieszporach przy grobie Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie zgromadzili się duchowni diecezjalni i zakonni, aby przez wstawiennictwo pobożnej Panny z Parzna zawierzyć dobremu Bogu swoje kapłaństwo i głoszenie Słowa Bożego zarówno na ambonie jak i podczas szkolnej katechizacji. Modlitwie liturgią godzin przewodniczył i słowo do kapłanów wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
We wprowadzeniu do liturgii miejscowy proboszcz ks. Marcin Majda przywitał zgromadzonych duchownych i cytując słowa Służebnicy Bożej zauważył, że jako kapłani „jesteśmy raczej w duchu dającym niż przyjmującym”. – Być może bardziej skoncentrowani jesteśmy na tym, co wypływa z naszego serca, dlatego że bardzo często, codziennie, jesteśmy w relacji dającej: kiedy podejmujemy pracę duszpasterską. To może sprawiać że nasze serce zostaje zaniedbane, że nasze serce jest osamotnione, a czasem nawet cierpiące. Chciejmy przyjąć dziś miłość Pana Boga i zadbać o czas dla siebie dla naszego serca, zadbać o to, by nasze serce zostało napełnione – mówił ks. Majda.
W homilii metropolita łódzki wskazał, że jest czymś bardzo potrzebnym, by duchowni modlili się w miejscach, gdzie spoczywają kandydaci na ołtarze, by nie tylko samemu przyglądać się ich życiu i powołaniu do świętości, ale i by innym wskazywać do tego drogę.
Odnosząc się do słowa z nieszporów VI Niedzieli Wielkanocnej metropolita łódzki zwrócił uwagę na pojawiające się tam następujące słowa: powołanie, wybranie, świętość, kapłaństwo, które odnosimy często do siebie. – Tak ważne terminy nie są odniesione tylko do nas, ale do całego ludu. Wybrane plemię, królewskie kapłaństwo, naród święty to nie tylko namaszczone ręce kapłańskie. Lud, który przeznaczony jest Bogu na własność, a nie tylko kapłan oddany Bogu przez celibat. Powołanie – nie zarezerwowane tylko dla duchownych, ale dla ludu. Pan mówi: nie patrzcie tylko na siebie. Dzisiaj ten tekst mówi nam: patrzcie szerzej! Żyjesz swoim powołaniem, to pięknie!, ale czy lud tobie powierzony żyje tym powołaniem? – pytał duchowny.
– Każdy z nas powinien się spytać, czy żyje swoim powołaniem, wybraniem, czy wypełnia misję kapłańską przyjętą w sakramencie święceń. Na ile jestem częścią wspólny uczniów? To jest spojrzenie, które wzywa nas do pokory i widzenia się nie ponad – ale wewnątrz, w środku, w takiej radości bycia Kościołem, radości bycia z innymi – zauważył abp Ryś.
– Kluczem jest doświadczenie, doznanie miłosierdzia. Wtedy, kiedy wiem, że jestem grzesznikiem, kiedy wiem, ile w życiu zrobiłem złych rzeczy i dalej je czynię, i pomimo tego wszystkiego Pan mi każe stawać przy Jego ołtarzu, otwierać usta, by głosić Słowo Boże i sprawować sakramenty. Wtedy mija mi pokusa stawiania się ponad ludzi, poczuwania się do bycia lepszym od nich. Pan Bóg jest wobec mnie miłosierny – podkreślił duchowny.
Po nieszporach w krypcie pod kościołem metropolita łódzki odmówił modlitwę za kapłanów i wspólnoty, w których posługują duchowni, zawierzając ich Bogu przez wstawiennictwo Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej.
Po zakończeniu modlitwy na placu przed świątynią miała miejsce wspólna agapa.
Pomysłodawcą majowych kapłańskich spotkań w Parznie jest proboszcz parafii NSJ w Parznie – ks. Marcin Majda. Pierwsze kapłańskie nieszpory przy grobie Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej odbyły się w 2022 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.