Sandomierz: wkrótce w Muzeum Zamkowym wystawa o Jerzym Ossolińskim
17 maja 2023 | 14:57 | ks. gs | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
„Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza” – to tytuł wystawy czasowej, którą przygotowuje Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są m.in. Muzea Narodowe, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia św. Józefa w Klimontowie. Partnerem w zakresie wsparcia wizerunkowo-promocyjnego jest spółka Pałac Saski. Wernisaż we wtorek 30 maja o godz. 17.00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września.
Podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Zamkowego Mikołaj Getka-Kenig przypominał, że Jerzy Ossoliński, kanclerz wielki koronny, to jedna z najważniejszych postaci w historii politycznej dawnej Rzeczypospolitej, związany bardzo mocno z naszym regionem. Urodzony w Sandomierzu mąż stanu był wybitnym dyplomatą, który przez wiele lat odgrywał istotną rolę w Rzeczypospolitej, służąc władcom z dynastii Wazów. Dyrektor Muzeum podkreślił, że nowa wystawa z jednej strony bardzo dobrze wpisuje się w politykę historyczną placówki, z drugiej – jest nie tylko promocją Muzeum, ale również i regionu świętokrzyskiego, z którego pochodzi magnat z Sandomierza.
Przygotowywana wystawa będzie największą z dotychczas organizowanych wystaw czasowych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Zobaczymy na niej ponad 50 eksponatów, w tym 37 obiektów wypożyczonych z 8 instytucji z całej Polski. Jak poinformowała Kinga Kędziora-Palińska, główny inwentaryzator w Muzeum Zamkowym, wśród prezentowanych eksponatów znajdą się m.in. popiersie bohatera wystawy, starodruki, tłok pieczęci Maksymiliana Ossolińskiego, a także obraz o wysokości ponad 2 metrów, przedstawiający postać kanclerza Jerzego Ossolińskiego, pochodzący z Zamku Królewskiego w Warszawie. Ze zbiorów Zamku Królewskiego będzie można zobaczyć także akwarelę Wandy Chełmońskiej przedstawiającą zamek w Ossolinie, specjalnie na tę okazje zakupioną XVII-wieczną mapę przedstawiającą województwo sandomierskie oraz zabytki archeologiczne pochodzące z zamku w Ossolinie.
Autorem koncepcji wystawy jest dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz dr hab. Tomisław Giergiel. Ekspozycja została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara. Wystawa została objęta patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych prof. dr. hab. Zbigniewa Raua oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.
Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia św. Józefa w Klimontowie. Natomiast partnerem w zakresie wsparcia wizerunkowo-promocyjnego jest Pałac Saski Spółka z o.o.
Otwarcie wystawy nastąpi we wtorek 30 maja o godz. 17.00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.