Młodzież w czasie warsztatów IPN mogła poznać życiorysy „Inki” czy św. Maksymiliana Kolbe
22 maja 2023 | 21:26 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
250 uczniów z kilku szkół Radomia i okolic wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Młodzież zapoznała się z historią bohaterskiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” czy św. Maksymiliana Kolbe.
Spotkania odbywały się w szkołach m.in. w Radomiu, Parznicach, Kowali, jak również w Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza, męczennika radomskiego protestu robotniczego z 1976 roku w Pelagowie-Trablicach. W budynku działa „Przystanek Historia”. To dawna plebania, gdzie mieszkał kapelan radomskich robotników. „Przystanek Historia” to jedna z inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej, której celem jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna.
Obecnie prezentowane są tam plansze poświęcone życiu i działalności św. Maksymiliana Kolbego, męczennika z Auschwitz, który dobrowolnie w 1941 roku poszedł na śmierć głodową, oddając życie za współwięźnia.
Młodzież, która brała udział w warsztatach mogła sprawdzić się w roli sanitariusza, ćwicząc na fantomie medycznym udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z przeszkolonych uczestników otrzymał apteczkę, której będzie mógł użyć w chwili zagrożenia.
Danuta Siedzikówna „Inka” to niezłomna sanitariuszka 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowana przez komunistów w 1946 roku, pośmiertnie zrehabilitowana i mianowana podporucznikiem Wojska Polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.