Chojnice – oczyszczono cmentarze żydowskie i upamiętniono je pamiątkowymi obeliskami
23 maja 2023 | 21:30 | dg | Chojnice Ⓒ Ⓟ
W Chojnicach oczyszczono tereny, na których znajdowały się zniszczone przez nazistów cmentarze żydowskie i zamieszczono pamiątkowe obeliski z tablicami informacyjnymi w języku polskim i hebrajskim. Miały również miejsce przeznaczone dla młodzieży I Dni Kultury Żydowskiej.
Cmentarze znajdowały się przy ul. Kilińskiego, opodal ronda im. rtm Pileckiego oraz przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Zielonej. Zniszczone zostały przez niemieckich nazistów. Napis na tablicach informacyjnych głosi – „W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski”.
– Klub Tygodnika Powszechnego w Chojnicach od lat starał się przywracać pamięć o tradycjach żydowskich miasta i najbliższej okolicy. Zaowocowało to wieloma inicjatywami edukacyjnymi przygotowanymi wspólnie z Forum Dialogu, Między Narodami czy Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Bliższe relacje z tym ostatnim podmiotem skłoniły nas do podjęcia projektu oznakowania dawnych cmentarzy żydowskich naszego miasta. Były to miejsca zupełnie zapomniane i szerzej nieznane mieszkańcom Chojnic. Współpraca z Fundacją i władzami miasta doprowadziła do oczyszczenia obu cmentarzy i ustawienia pamiątkowych obelisków, na których zostały umieszczone tablice informacyjne. Wydarzenie to zostało poprzedzone organizacją I Dni Kultury Żydowskiej, czyli projektu edukacyjno-kulturalnego adresowanego do młodzieży – opowiada KAI Marcin Wozikowski.
Uroczyste odsłonięcie obelisków z tablicami miało miejsce 22 maja 2023 r. i zgromadziło przedstawicieli wielu środowisk Chojnic – władz samorządowych, parlamentarzystów, przedstawicieli wszystkich lokalnych związków wyznaniowych, organizacje społeczne, a także seniorzy i młodzież.
Wiceprzewodniczący gdańskiej Gminy Żydowskiej, Michał Rucki, podkreślił istotę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, a którzy przed laty byli częścią społeczności Chojnic.
I Dni Kultury Żydowskiej odbyły się w Chojnicach i Czersku. Dedykowane były młodzieży – wzięli w nich udział uczniowie szkół średnich i podstawowych. Młodzież spotkała się z wiceprzewodniczącym gdańskiej Gminy Żydowskiej, który zapoznał ich z historią Żydów na ziemiach polskich oraz wprowadził w zagadnienia judaizmu. Ponadto uczniowie wysłuchali audycji o Janie Karskim oraz obejrzeli film o rodzinie Ulmów, z uwagi na bliski termin ich beatyfikacji.
Uczestnicy I Dni Kultury Żydowskiej wysłuchali także prelekcji na temat działalności grupy Oneg Szabat, poznając w ten sposób losy powstańców Getta Warszawskiego w 80. rocznicę tego wydarzenia. W sposób znaczący młodzież Chojnic zaangażowała się w realizacją akcji ŻONKILE, rozdając żółte kwiaty nadziei mieszkańcom na ulicach miasta.
Jak zapewniają organizatorzy, Dni Kultury Żydowskiej w Chojnicach i Czersku znajdą swoją kontynuację w kolejnych latach, obejmując nowe grupy odbiorców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.