Słynna ikona Rublowa będzie wystawiona w Soborze Chrystusa Zbawiciela
28 maja 2023 | 14:47 | ts (KAI) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Mimo krytyk ze strony ekspertów sztuki słynna ikona „Trójca Święta” Andrieja Rublowa (1360-1430) zostanie wystawiona w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Będzie ją można oglądać przez dwa tygodnie począwszy od 4 czerwca, poinformowały media rosyjskie powołując się na ministerstwo kultury w Moskwie. Prezydent Władimir Putin zadecydował niedawno, że to dzieło sztuki przejęte przed ponad stu laty przez państwo, musi zostać zwrócone Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP).
Ministerstwo zapewniło, że podejmie wszelkie niezbędne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa słynnej ikonie, która po ekspozycji w katedrze zostanie poddana pracom konserwatorskim. Media poinformowały też, że państwowa Galeria Tretiakowska w Moskwie protestuje przeciwko zabraniu z jej zbiorów ikony „Trójcy Świętej”. Zdaniem fachowców, ikona znajduje się w „niestabilnym stanie” i musi być pilnie poddana konserwacji. Po tym, gdy latem 2022 była wypożyczona na kilka dni Kościołowi i wystawiona w klasztorze Trójcy Świętej w podmoskiewskim Sergiejew Posadzie, stwierdzono uszkodzenia obrazu w 61 miejscach.
Napisana przez Rublowa w 1411 roku ikona „Trójca Święta” należy do najcenniejszych i najbardziej szanowanych tego rodzaju dzieł sztuki. Ikona, zwana niekiedy Trójcą Starotestamentową lub Gościnnością Abrahama, oparta jest na historii biblijnej o wizycie u Abrahama trzech aniołów, którzy przepowiedzieli narodziny pierworodnego syna (Rdz.18,1–15). Rublow, zgodnie z kanonem teologii patrystycznej (św. Cyryl, św. Ambroży, św. Maksym Wyznawca, św. Jan z Damaszku), przedstawił w aniołach symbol Trójcy Świętej. Zdaniem wielu komentatorów, przekazanie ikony Kościołowi jest wyrazem wdzięczności Putina za wsparcie okazane przez patriarchę Cyryla I dla jego agresji wojennej przeciwko Ukrainie.
Początkowo RKP chciał wystawić „Trójcę Świętą” w Soborze przez maksymalnie rok, a następnie zwrócić ją do miejsca pochodzenia, klasztoru Trójcy Świętej w Sergiejew Posadzie. Cyryl I powiedział w zeszłym tygodniu, że ikona powinna być wystawiona w głównym sanktuarium w Moskwie przez tak długi czas, aby mogło się przed nią modlić jak najwięcej osób. Zwierzchnik RKP podziękował Putinowi za zwrot ikony i życzył mu „błogosławionego umocnienia od Pana w odpowiedzialnej służbie narodowi rosyjskiemu”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.