Wykład o encyklice „Redemptoris Mater” w ramach cyklu Teologii Politycznej
30 maja 2023 | 15:25 | TP | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W piątek, 2 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się premiera ósmego z cyklu wykładów „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”, w których zaproszeni przez Teologię Polityczną znakomici historycy i teologowie zgłębiają pontyfikat i encykliki św. Jana Pawła II. Prelekcję o encyklice „Redemptoris Mater” wygłosi o. Michał Paluch OP.
„Jan Paweł II nie jest autorem prostym, każde jego zdanie zawiera w sobie wiele rozmaitych aluzji, prowadzi nas w rejony, w które rzadko wchodzimy. Jeśli zdecydujemy się na zmierzenie z jego myślą otwiera to przed nami nowe przestrzenie i nowy świat” – mówi o. Michał Paluch OP zapraszając do wysłuchania wykładu o encyklice „Redemptioris Mater”.
Encyklika „Redemptioris Mater„, ogłoszona 25 marca 1987 roku, poświęcona jest Maryi Dziewicy, Matce Odkupiciela. Podjęcie tego tematu oraz ogłoszenie Roku Maryjnego Jan Paweł II tłumaczył zbliżającym się milenium narodzin Chrystusa. Maryja, która wydała na świat jego Zbawcę, jest zarazem przewodniczką pielgrzymujących za życia ku Bogu, przez Zwiastowanie wprowadzoną w tajemnicę Chrystusa. Nawiązując do konstytucji soborowej „Lumen gentium” w jej części poświęconej Maryi oraz dokumentów duszpasterskich Pawła VI, Jan Paweł II interpretuje katolicką mariologię, podkreślając szczególnie jej rolę jako pierwowzoru Kościoła. Maryja, przez swoje posłuszeństwo i powierzenie się w całości Bogu przypomina o wierze Abrahama, „ojca naszej wiary”: tak jak on stał się ojcem Narodu Wybranego, tak postać Maryi stoi u zarania nowego Narodu, uniwersalnego przełomu w Boskim planie Zbawienia. Słowa Jezusa na krzyżu: „oto Matka twoja”, wskazują, że w Kościele dokonuje się kontynuacja zbawczego macierzyństwa Maryi.
Michał Paluch OP – urodzony w 1967r., polski dominikanin, doktor teologii dogmatycznej, w 2001 r. obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie we Fryburgu, a w 2013 r. uzyskał habilitację w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie (2017-2021). Jest piątym Polakiem, który otrzymał honorowy tytuł Mistrza Świętej Teologii przyznawany w Zakonie Dominikańskim przez generała za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teologii.
Patronem medialnym cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee” jest Radio Warszawa.
Wykład można będzie śledzić na kanale YT Teologii Politycznej i na FB.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.