Osiem parafii w finale trzeciej edycji konkursu Aktywna Parafia – dziś poznamy zwycięzcę
03 czerwca 2023 | 06:00 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Grupa Ewangelizacji Teatralnej, Szpitalik Małżeński, Duszpasterstwo Suicydologiczne, streetworking – to tylko przykłady inicjatyw podejmowanych w aktywnych parafiach w całej Polsce. Na terenie parafii znajdziemy np. pralkomat skorzystamy z przychodni lub zainspirujemy się do działań proekologicznych. Z parafianami można nie tylko razem się modlić, ale również wyjechać na pielgrzymkę, uprawiać sport i uczyć się, jak pomagać innym. Do finału trzeciej edycji konkursu Aktywna Parafia organizowanego przez KAI zakwalifikowało się 8 wspólnot z całej Polski.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi już jutro podczas finału, który odbędzie się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter rodzinnego festynu, podczas którego parafie prezentować będą swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Poniżej krótka prezentacja finalistów (według kolejności zgłoszeń):
Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem
Parafia, mimo iż jest niewielka, bardzo aktywnie działa w sektorze pomocy bliźniemu i działalności charytatywnej. Pomoc kieruje ku osobom osamotnionym, ubogim, starszym, pokrzywdzonym przez los oraz chorym, również spoza parafii. Prężny Zespół Charytatywny działa na terenie 6 miejscowości– parafianie reagują na telefony i anonimowe wiadomości z informacją o konkretnych potrzebujących.
W parafii działają różne grupy i wspólnoty, jak Żywy Różaniec, ministranci, lektorzy. Jest też np. Wspólnota św. Charbela – grupa młodych parafian prowadząca comiesięczną Adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której po Mszy św. za wstawiennictwem Św. Charbela wypraszane są szczególnie potrzebne łaski zdrowia dla duszy i ciała.
W tym roku utworzono Parafialną Grupę Ewangelizacji Teatralnej, w której szeregi włączyło się 40 parafian – aktorów amatorów. Zadebiutowali w Niedzielę Palmową widowiskiem pt. „Kielich Goryczy”.
Przy parafii działa też grupa Aktywny Senior, czy Ministrancka Grupa Sportowa a Grupa Strażacka z proboszczem na czele prowadzi „wieczory z siatkówką”. Wedle parafialnej tradycji odbywają się rowerowe wyjazdy na nabożeństwa majowe do poszczególnych miejscowości parafii.
Parafia pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym
Wszyscy kandydaci do bierzmowania z parafii posługują jako wolontariusze w jadłodajni dla bezdomnych prowadzonych przez ojców kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie. Młodzież pomaga też osobom starszym z DPSu prowadzonym w parafii przez siostry sercanki. Parafia jest bardzo aktywna na polu charytatywnym. Działa specjalny zespół, którego celem jest rozpoznawanie potrzeb oraz współpraca z odpowiednimi organizacjami. Działalność zespołu zyskuje szerokie wsparcie wśród parafian, czego wyrazem są m.in. liczne datki. W ubiegłym roku zespół dysponował kwotą ponad 80 tys. zł. Obejmując pomocą 59 rodzin w tym uchodźców z Ukrainy.
W parafii działa też wiele innych grup i wspólnot, m.in. Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Przymierza – Święta Rodzina, organizująca m.in. kursy i rekolekcje dla małżeństw, szafarze Eucharystii, grupa uwielbienia tańcem i wiele innych.
Grupa Ewangelizacyjna Młodych prowadzi kurs „Filip” dla kandydatów do bierzmowania, pomaga też w rekolekcjach szkolnych dzieląc się m.in. świadectwem swego życia. Parafia zainicjowała też ogólnopolski projekt ewangelizacji szkół wszkolemaryi.pl. Uczestniczy w nim ponad 900 osób.
Przy parafii działa poradnia małżeńska, organizowane są warsztaty naturalnych metod rozpoznawania płodności. Unikalną inicjatywą jest „Szpitalik Małżeński, który powstał w 2014 roku. Jego celem jest stworzenie dla małżeństw w kryzysie bezpiecznej przestrzeni, aby w ciągu kilku dni pobytu, spokojnie rozwiązać problemy i uleczyć rany związku. Przyjeżdżający otrzymują pomoc kapłana, pary małżeńskiej, możliwość korzystania z kaplicy oraz czas wspólnych posiłków. Szpitalik wspierany jest przez jedno z małżeństw wspólnoty „Święta Rodzina”, które podjęło służbę zamieszkując w domu parafialnym. Organizuje ono pobyt małżeństw, prowadzi rozmowy wstępne z małżonkami przed przyjazdem, jak również towarzyszy im w czasie pobytu. Od początku działalności w Szpitaliku przebywały 42 małżeństwa.
Parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi
Parafia znajduje się na granicy dwu dzielnic Łodzi: Śródmieście i Widzew (Stary Widzew). Na tym terenie zdecydowanie przeważa stara zabudowa, z wieloma pustostanami, w większości zamieszkana przez ludzi starszych i samotnych. 35 rodzin na terenie parafii, będących w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jest pod stałą opieką parafii. Niesie ona pomoc również seniorom, chorym i niepełnosprawnym, których odwiedzają członkowie różnych wspólnot parafialnych.
Jest ich w parafii aż 30. Niektóre mają zasięg archidiecezjalny. Duszpasterstwo Suicydologiczne Papageno Team, którego misją jest pomoc osobom z myślami samobójczymi i dotkniętych tematem samobójstwa – to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. W parafii działa tez m.in. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej, Duszpasterstwo Pszczelarzy AŁ, Duszpasterstwo Głuchych i Niedosłyszących, Wspólnota Augustiańska (pomagająca uzależnionym od seksu, pornografii i hazardu) czy ekumeniczna wspólnota EBEN-EZER i inne.
Parafia pw. Opatrzności Bożej w Rzeszowie
To parafia prowadzona przez księży salezjanów. Oprócz grupy młodzieży skupionej wokół Oratorium im. św. Jana Bosco działa w parafii jeszcze wiele innych grup i wspólnot. Jest m.in. Domowy Kościół, Koło Misyjne, Apostolstwo dobrej Śmierci, Grupa Biblijna, Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników czy grupa AA.
Regularną opieką Parafialnego Zespołu Charytatywnego objętych jest ok. 370 osób. Młodzież z Oratorium organizuje zbiórki dla potrzebujących a wolontariusze prowadzą zajęcia dla dzieci szkolnych z których korzysta ponad 20 osób.
W ramach działalności Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej „Don Bosco – Rzeszów” prowadzone są zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej w trzech sekcjach: piłka nożna, piłka siatkowa i szachy. W parafii organizowane są też różnorodne wyjazdy, wycieczki, pielgrzymki oraz obozy sportowe, półkolonie i kolonie dla dzieci i młodzieży.
Parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie
Jest to parafia prowadzona przez Księży Sercanów. Wśród licznych grup i wspólnot wymienić można m.in. Ruch Sercańskiej Młodzieży, aż 16 Róż Żywego Różańca, domowy Kościół, Szkołę Nowej Ewangelizacji, Wspólnotę Trudnych Małżeństw SYCHAR oraz 4 wspólnoty dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Aż 150 osób należy do męskiej wspólnoty Wojownicy Maryi. W parafii działa m.in. Parafialny Ośrodek Pomocy Duchowej, w ramach którego można skorzystać z pomocy ks. egzorcysty.
Wiele inicjatyw podejmuje działająca przy parafii Szkoła Nowej Ewangelizacji. To m.in. Kurs „Emaus”, warsztaty modlitwy wstawienniczej, czy Mini Ekstremalna droga Krzyżowa. Parafia była współorganizatorem Bełchatowskiego Orszaku Trzech Króli ulicami miasta.
Od kilku lat przy Parafii działa Sercańska Akademia Seniora, w ramach której organizowanych jest szereg zajęć. Korzysta z nich w sumie 70 osób.
Parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
Przy bazylice św. Wincentego a Paulo działa aż 21 grup i wspólnot. To m.in. Barka, Wiara i Światło – wspólnota osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, Bazylika Pomaga – grupa wolontariuszy pomagająca potrzebującym, Chór Vincentinum, wspólnota rodziców kapłanów i sióstr zakonnych, Duszpasterstwo Akademickie „Stryszek”, poradnia rodzinna, Wojownicy Maryi itd. Wspólnoty odbywają regularną formację, modlą się razem, ale też uprawiają sport i organizują wspólne wyjazdy.
Młodzież prowadzi streetworking, poszukując bezdomnych w pustostanach i docierając z ewangelizacją i zwykłą ludzką pomocą. Wśród szeregu działań formacyjnych i ewangelizacyjnych warto wspomnieć o organizacji bezalkoholowego balu karnawałowego dla całej Bydgoszczy.
Codziennie przed bazyliką wydawanych jest 200 posiłków dla ubogich i bezdomnych, wolontariusze donoszą też posiłki do kilku domów. Przed kościołem stoi też pralkomat, z którego bezpłatnie skorzystać mogą najbardziej potrzebujący. Za kilka tygodni przy parafii otwarty zostanie bar mleczny.
Przy parafii działa również ogrzewalnia oraz przychodnia dla osób ubogich i bezdomnych, w której przyjmują doświadczeni lekarze i studenci medycyny.
Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze
To dość niewielka parafia licząca 3,5 tys. mieszkańców. W niedzielę do kościoła przychodzi ok. 500 osób. Działają liczne grupy i wspólnoty – męska oraz żeńska Służba Liturgiczna, 4 Róże Różańcowe, Wspólnota Przyjaciele Paradyża, która modli się w intencji powołań, Rycerstwo Św. Michała Archanioła, Wspólnota Oikos Berit , czy Domowy Kosciół. Jest też chór parafialny i schola dziecięca. Przy parafii działa tez Parafialny Zespół Caritas, Parafialna Rada Duszpasterska i Rada Ekonomiczna.
Parafianie aktywni są na polu charytatywnym. Oprócz bieżącej pomocy potrzebującym zaangażowali się też we wspieranie uchodźców z Ukrainy. Oprócz prowadzonych zbiórek 7 rodzin otworzyło swoje domy i mieszkania, i przyjęło kobiety z dziećmi. W sumie parafia zaopiekowała się 25 osobami.
W parafii podejmowanych jest szereg inicjatyw ewangelizacyjnych i modlitewnych, m.in. w każdy pierwszy piątek miesiąca odbywa się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Organizowane są też Parafialne Soboty Formacyjne oraz wspólne wyjazdy w ramach różnych grup parafialnych.
We spólnocie podejmowane są też różne działania proekologiczne, np. akcja szycia woreczków materiałowych na warzywa i owoce, by zminimalizować używanie plastiku.
Parafia pw. św. Huberta w Rzeszowie
Parafianie z parafii św. Huberta w Rzeszowie- Miłocinie aktywnie uczestniczą w zbiórkach pieniężnych, czy zbiórkach makulatury na potrzeby misji. Oddają też krew.
W parafii działa Bractwo św. Hubert oraz szereg innych grup parafialnych, m.in. 10 Róż Różańcowych czy Rodzina Szkaplerzna.
Każdego 3. dnia miesiąca odbywa się nowenna do św. Huberta – patrona parafii i adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Apelem Jasnogórskim. Podejmowanych jest też wiele innych dodatkowych inicjatyw ewangelizacyjnych i modlitewnych, jak np. Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, czy modlitwa w intencji nowych powołań.
Ministranci uprawiają wspólnie sporty. Grają w piłkę nożną, ping-ponga, bilard. W parafii w ciągu roku odbywają się minimum 2 pielgrzymki.
***
Finał konkursu Aktywna Parafia odbędzie się 3 czerwca w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie w godz. 10.00-14.00. Finaliści zaprezentują tam swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu zawodów. Nagrodą dla zwycięzców są bony na sprzęt sportowy oraz prezentacja parafii na stronie internetowej ekai.pl i w programach Redakcji Audycji Katolickich TVP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.