Ruch Laudato Si’ – odpowiedź na wezwanie papieża
04 czerwca 2023 | 12:23 | Krzysztof Dudek SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
28 maja zakończył się Tydzień Laudato sì’, przypominający Kościołowi o wciąż aktualnym apelu papieża, by zatroszczyć się o wspólny dom. Po ośmiu latach od wydania encykliki „Laudato sì’”, na całym świecie działa ruch pod tą samą nazwą, który jednoczy wysiłki tysięcy ludzi.
Potrzeba, aby każdy się zaangażował, bo jest jeszcze tak wiele do zrobienia – mówi dyrektor wykonawczy ruchu, Tomás Insua. „Słowa «Laudato sì’» są modlitwą, modlitwą św. Franciszka, odpowiedzią świętego Franciszka na cud stworzenia, odpowiedzią zachwytu przed tym darem Boga. Dlatego z jednej strony jest to zaproszenie do ekologicznego nawrócenia, przemiany serca na wzór św. Franciszka, który nazywa wszystkie stworzenia naszymi siostrami lub braćmi, jak siostra woda, brat wiatr…” – tłumaczy w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.
Wskazuje, że w nazwie jest słowo „ruch”, które jest „słowem pełnym działania, co oznacza rozpoczęcie procesu transformacji, aby powstrzymać niszczenie daru stworzenia”. „Tak więc naszym obowiązkiem jest przekształcenie naszych parafii, naszych szkół, naszych społeczności, aby żyły tym przesłaniem, aby wdrożyć to przesłanie w naszym stylu życia. Nie tylko my jako Kościół potrzebujemy transformacji, ale także społeczeństwo i polityka publiczna rządów, więc jesteśmy również zobowiązani do wzywania wszystkich do tej przemiany – stwierdza Insua.
„Cudownie jest widzieć tak wiele owoców Ruchu Laudato sì’, tak wiele doświadczeń, tak wiele lokalnych grup. Mamy program szkoleniowy «Laudato sì’», który jest przeznaczony dla lokalnych liderów chcących animować swoje społeczności. Mamy już 15 tysięcy przeszkolonych osób na całym świecie w 150 krajach, którzy zaczynają poruszać i przekształcać Kościół i jego wspólnoty, przynosząc przesłanie «Laudato sì’» – zaznacza Insua.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego działacz przypomina także, że papież w niedawno opublikowanym orędziu nazwał nonsensem dalszą rozbudowę infrastruktury paliw kopalnych. Dodaje, że niestety apel ten pozostaje bez konkretnej odpowiedzi – wprawdzie rządy składają obietnice, ale zwlekają z ich realizacją. Koordynacja działań w ramach sieci może pomóc wywrzeć presję na system. Przykładowo ruch organizuje obecnie akcję bojkotowania banków inwestujących w paliwa kopalne i wybierania tych, które wspierają zrównoważony rozwój.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.