Dziękczynienie za patrona polskiego harcerstwa
04 czerwca 2023 | 12:55 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Wpatrzeni w przykład bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego zawierzmy mu teraźniejszość i przyszłość harcerstwa polskiego – zachęcał harcerzy i skautów, podczas Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Eucharystia była głównym punktem pierwszego dnia obchodów Dnia Dziękczynienia, których kulminacją będzie jutrzejsze wprowadzenie relikwii dh. Wicka, jak bł. Stefana Frelichowskiego nazywają harcerze, do Świątyni Opatrzności Bożej.
Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów harcerstwa. We Mszy św. uczestniczyło liczne grono harcerzy z zagranicy, m.in. z Argentyny, Australii, Białorusi, Belgii, Francji, Litwy, Łotwy, Irlandii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Obecni byli także przedstawiciele polskiego harcerstwa.
W homilii bp Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy przypomniał historię budowy Świątyni Opatrzności Bożej, m.in. fakt, że jest ona wotum narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz to, że w stała się miejscem „upamiętniającym wielkich Polaków, którzy wiarą i patriotyzmem przyczynili się do niepodległości naszej Ojczyzny, będąc tym samym znakiem Bożej Opatrzności”.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy wskazał, że droga życiowa bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego jest także przykładem działania Bożej Opatrzności.
– Jego relikwie od jutra będą obecne w tej świątyni. Opatrzność Boża doprowadziła dh. Wicka najdalej jak się da, do zbawienia – został wyniesiony na ołtarze i czczony jest przez środowiska harcerskie jako patron, wzór do naśladowania. Czy ginąc w obozie w Dachau ks. Frelichowski mógłby sobie coś takiego wyobrazić?! Opatrzność Boża ma jednak swoje drogi, po których prowadzi człowieka prosto, nawet jeśli te drogi są mocno pokręcone i naznaczone ostrymi zakrętami – powiedział bp Lechowicz.
Biskup polowy podkreślił, że także dh. Wicek musiał podjąć odważne, wpływające na całe jego życie decyzje, które wiązały się wyrzeknięciem własnych planów i całkowitemu zaufaniu Bogu, m. in. wspomniał w tym kontekście decyzję o wstąpieniu do seminarium. – W takiej decyzji, która zaważyła na całym jego życiu pomogły mu sprawności nie tylko i nie tyle harcerskie, co ludzkie – powiedział biskup.
Wśród cech-sprawności, które pomogły Frelichowskiemu „odkryć i wypełnić wolę Boga”, bp Lechowicz wymienił rozum, wolną wolę, świadomość nieśmiertelności duszy oraz zdolność do kochania i bycia kochanym. Ordynariusz wojskowy przywołał też fragmenty pamiętnika, dh. Wicka: „Zwalczać objawy niechęci. Nie sądzić drugich. O bliźnim nigdy ani źle, ani uszczypliwie się nie wyrażać: starać się błędy jego uniewinnić. Okazać mu zawsze swą miłość. Zawsze z uprzejmością i dobrocią się do niego odnosić. Nigdy nie ganić ani nie rozpowiadać tego, co by innych mogło obrazić albo rozgoryczyć. Zawsze i wszędzie przebaczać. Dobrem za złe płacić, spełniać uczynki miłosierdzia, być samarytaninem zarówno co do ciała, jak i co do duszy”.
– Kierując się sprawnościami, będącymi darami Boga z całą pewnością i my doświadczymy cudownych skutków działania Bożej Opatrzności w naszym życiu. Podobnie jak miało to miejsce w życiu bł. Stefana Wincentego. Wpatrzeni w jego przykład zawierzmy mu teraźniejszość i przyszłość harcerstwa polskiego – zachęcał.
Eucharystia była głównym punktem pierwszego dnia obchodów Dnia Dziękczynienia. Wcześniej w Centrum Opatrzności Bożej odbyła się konferencja i otwarcie wystawy pt.: Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski w niemieckich obozach zagłady. Zaprezentowana została także książka bp. Sławomira Odera, ordynariusza gliwickiego, „Guziki Sutanny”, przygotowana specjalnie na Dzień Dziękczynienia w której oprócz autora wziął udział siostrzeniec błogosławionego Zygmunt Jaczkowski a zarazem prezes Fundacji Caritas Super Omnia Est, propagującej postać bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Dzisiejszy dzień zwieńczył koncert „Dziś Jest Pojutrze. Harcerstwo w Służbie Bogu i Ojczyźnie” z udziałem: Darka Maleo Malejonka, Natalii Niemen, Mariki, Siostry Melosik, Kasi Malejonek, Arkadio i Romana Bosskiego. Po zakończeniu koncertu odbyło się czuwanie z Patronem Harcerstwa Polskiego z intencją o pokój na Ukrainie. Odmówiona została litania do bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.