Bp Milewski: Trójca Święta towarzyszy naszemu życiu
05 czerwca 2023 | 08:39 | eg | Dobrzyń n. Drwęcą Ⓒ Ⓟ
Trójca Święta towarzyszy naszemu życiu duchowemu, w Jej imię przyjmujemy chrzest św., znakiem krzyża rozpoczynamy i kończymy dzień – powiedział bp Mirosław Milewski w Uroczystość Najświętszej Trójcy w Dobrzyniu n. Drwęcą. Tego dnia udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że najczęściej prawdę wiary o Trójcy Świętej wyraża się w znaku krzyża: gdy człowiek żegna się w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
– Trójca Święta, to wielka tajemnica. Teologia mówi, że Trójca to jeden Bóg w trzech Osobach, które mają jedną naturę. To coś, co przerasta nasz rozum. Bóg nie jest „samotny”, ale stanowi wspólnotę trzech Osób. Bóg to „jedna Miłość w Trzech Osobach” – głosił duchowny.
Biskup podkreślił, że Trójca Święta towarzyszy od początku życiu duchowemu człowieka: w Jej imię przyjmowany jest chrzest św. czy sakrament bierzmowania. Znakiem krzyża zwykle rozpoczyna się i kończymy dzień: – W imię Trójcy Świętej kapłan w sakramencie pojednania odpuszcza grzechy, w taki sam sposób rozpoczyna się i kończy Mszę św. W imię Trójcy Świętej człowiek pożegnamy ten świat, by przejść do wiecznego życia w Bogu – powiedział kaznodzieja.
Wezwał mieszkańców miasta Dobrzyń nad Drwęcą, aby pielęgnowali wiarę w Trójcę Świętą, by nie dopuścili do tego, żeby ich dzieci i wnuki przestały żegnać się rano i wieczorem, przestały klękać przed Najświętszym Sakramentem, przestały chodzić w niedzielę na Mszę św. czy klękać przy konfesjonale.
Przypomniał badania, z których wynika, że w 2022 roku było ponad 2000 prób samobójczych wśród nastolatków, czyli o 150 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Przyczyn złej kondycji psychicznej młodych osób jest wiele, szuka się ich w rodzinie, w szkole, w uzależnieniu od internetu, mediów społecznościowych, od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Bp Milewski uważał, że wpływ na kondycję psychiczną dzieci i młodzieży ma odchodzenie od Kościoła, zerwanie z Bogiem i religią. Gdy usuwa się z życia Boga i prawo naturalne, wpisane w serce człowieka, pozostaje duchowa pustka i brak sensu życia.
Hierarcha przypomniał też, że 4 czerwca przypada 34. rocznica pierwszych tzw. wolnych wyborów, bo całkowicie wolne wtedy jeszcze być nie mogły. Dla Polaków żyjących w PRL-u, było to wydarzenie niezwykłe. Niczym prorok zapowiedział tę transformację papież Jan Paweł II, gdy 10 lat wcześniej, w roku 1979, przybył z pierwszą pielgrzymką do swojej Ojczyzny i wzywał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.
Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu n. Drwęcą obejmuje swoim zasięgiem jedną z dzielnic miasta Golub-Dobrzyń. Parafia została erygowana w 1909 roku. Od 2007 proboszczem parafii jest ks. kan. Jarosław Wacław Kulesza. Obecny kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej został zbudowany w latach 1823-1827, staraniem ks. Antoniego Wybranieckiego. Konsekracji dokonał w 1828 roku ks. Walenty Zawadzki, dziekan lipnowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.