Jasna Góra: Pielgrzymka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym
10 czerwca 2023 | 19:59 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze odbywa się po raz szósty pielgrzymka połączona z nocnym czuwaniem Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych i członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym (APDC). W tym roku modlitwa zanoszona jest szczególnie za tych zmarłych, którzy najbardziej cierpią w stanie czyśćca.
Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa. W homilii zachęcał, by z miłością i wiara „przeprowadzać dusze do nieba”. – Nie nam rozstrzygać, ile osób dzięki naszej modlitwie, naszemu utrudzeniu i gorliwości, dostanie się do nieba, ale do nas należy wszystko, co w naszej mocy, aby każdy oczekujący pomocy, dzięki nam był bliżej nieba – mówił kaznodzieja.
Bp Salaterski zachęcał, by być „skutecznymi ratownikami dusz w czyśćcu cierpiących”, by włączać się w dzieło Kościoła płynące z prawdy o świętych obcowaniu, aby swoja miłością dopełniać ten czas, kiedy „myśleliśmy za bardzo o sobie, nie troszcząc się o to, aby innym drzwi do nieba przytrzymać, kiedy oni będą przez nie przechodzić”.
Członkowie APDC są duchowną rodziną bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, które założone zostało w 1889 r. przez kapucyna bł. o. Honorata Koźmińskiego. Inicjatorką była Wanda Maria Olędzka, która zapragnęła oddać Chrystusowi swoje życie dla ratowania dusz cierpiących w czyśćcu. Apostolstwo wspiera siostry wspomożycielki w codziennej modlitwie i ofierze za tych, którzy sami dla siebie nic już zrobić nie mogą. Mogą natomiast modlić się za nas. Jak pisał św. Jan Vianney: „Gdybyśmy wiedzieli, jak wiele moglibyśmy otrzymać łask za pośrednictwem dusz czyśćcowych, nie byłyby one tak zapomniane”.
Apostolstwo otwarte jest na wszystkich, są w nim przedstawiciele różnych stanów, powołań. Formacją członków wspólnoty zajmują się siostry Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych. – Aby pomagać duszom czyśćcowym, trzeba przede wszystkim zadbać o własną świętość; być w stanie łaski uświęcającej, a więc bez grzechu ciężkiego i sięgać po to, co jest fundamentem: Eucharystię, adorację Jezusa w Najśw. Sakramencie, nabożeństwa, które nam ukazują dzieła zbawienia, jak różaniec, droga krzyżowa – wyjaśniają członkowie Apostolstwa.
Alina Kukułka z Ryglic w diec. tarnowskiej do Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym należy od 7 lat. Zaczęło się od …rozmowy z koleżanką o foremkach do muffinek. Foremek koleżance nie pożyczyła, bo ich nie miała, ale dowiedziała się o Marii Simmie austriackiej mistyczce, której popularność zapewniła książka „Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi”. Tak pani Alina zaczęła więcej dowiadywać się o duszach czyśćcowych i trafiła do Apostolstwa. Jak zapewnia modlitwa za tych, którzy potrzebują oczyszczenia, by osiągnąć wieczne szczęście z Bogiem, niesie owoce w jej życiu duchowym.
– Zakochałam się w duszach czyśćcowych. Służę im i wiem, że i one pomagają mnie. Zbliżam się do Boga, coraz bardziej Go poznaję, coraz bardziej Go kocham. Wypraszają dla mnie dar wiary – mówiła uczestniczka pielgrzymki.
APDC tworzą przeważnie osoby świeckie, ale są także kapłani, klerycy oraz zakonnice i zakonnicy z różnych zgromadzeń. Z dzienników duchowych świętych naszych czasów (np. św. o. Pio czy św. Faustyny Kowalskiej) dowiadujemy się, że w stanie oczyszczenia po śmierci znajdują się zarówno osoby świeckie, jak i kapłani czy osoby konsekrowane. Każdy stan domaga się więc modlitwy i ofiary za zmarłych – za tych, którzy na ziemi nie do końca wydoskonalili się w miłości do Boga i bliźniego.
Osoba należąca do APDC stara się żyć w stanie łaski uświęcającej, pełnić wolę Bożą, rozwijać w sobie życie duchowe przez korzystanie z sakramentów świętych i lekturę Pisma Świętego oraz patrzeć na wszystkie doświadczenia, jakie ją spotykają, w świetle wiary. Członek APDC wspomaga zmarłych poddanych oczyszczeniu w różnoraki sposób, a zwłaszcza przez ofiarę Mszy św., dobre uczynki, modlitwę, jałmużnę, odpusty itp. Modlitewną pamięcią członkowie APDC obejmują także konających.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.