Msza św. zainaugurowała obchody święta Służby Ochrony Państwa
12 czerwca 2023 | 15:28 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej zainaugurowali obchody święta Służby Ochrony Państwa funkcjonariusze i pracownicy formacji. Mszy św. przewodniczył ks. kpt. SOP Piotr Zamaria, kapelan formacji. Po zakończonej Mszy św. w Kaplicy Pamięci odsłonięta została tablica upamiętniająca żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu AK. SOP obchodzi w tym roku piątą rocznicę powstania.
Na początku Mszy św. do katedry wprowadzony został sztandar SOP. Zebranych powitał ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej. Liturgię słowa przygotowali funkcjonariusze SOP.
W homilii ks. kpt Piotr Zamaria, podkreślił, że w nazwie Służba Ochrony Państwa zawiera się jej program i wskazania dla wszystkich podejmujących służbę w formacji. – Służba to hojność i ofiarność, gotowość na rezygnację. Podporządkowanie planów życiowych, które ustępują jej miejsca – przypominał. Mówiąc o chronieniu najważniejszych osób i obiektów w państwie, podkreślił, że wysiłek funkcjonariuszy i pracowników ma zmierzać do zapewnienia bezpieczeństwa nawet z narażeniem naszego życia. – Na każdym odcinku naszej służby i pracy, w każdej komórce organizacyjnej to co robimy, ma służyć bezpieczeństwu. To wymaga od nas męstwa i pracowitości, odwagi i poświęcenia – przekonywał. Dodał, że to właśnie dlatego funkcjonariusze pamiętają o poległych na służbie kolegach.
Ks. kpt Zamaria podkreślał, że miłość do Ojczyzny powinna stanowić główną motywację do służby. –Państwo to nasza Ojczyzna. Ona jest dla nas najcenniejsza. To jest ziemia, która nas wydała, dała wykształcenie, ziemia, która nas karmi, ziemia, która nas kiedyś przyjmie u kresu naszego życia. Jeśli chcemy jej wiernie służyć, zapewniając bezpieczeństwo, to najpierw musimy ją kochać, bo bez miłości do Ojczyzny nie będzie ani służby, ani ofiarności, ani poświęcenia, ani męstwa czy pracowitości. Miłość do Ojczyzny jest spoiwem tych trzech słów określających naszą formację, zadania i naszą służbę – powiedział.
Zwracając się do funkcjonariuszy, którzy otrzymają dziś promocję na pierwszy stopień i gratulując im awansu, powiedział, że jest to także wielkie zobowiązanie. Zachęcił ich, aby szli za przykładem oficerów, polskich bohaterów narodowych. Wskazał m. in. na gen. Stefana Grota-Roweckiego i rtm. Witolda Pileckiego, a także żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu AK, których tradycje dziedziczą funkcjonariusze SOP.
Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Sebastian Piekarski i ks. Krzysztof Rębisz. We Mszy św. uczestniczyło liczne grono funkcjonariuszy i pracowników SOP. Obecni byli wicepremier i minister kultury i dziedzictwa Piotr Gliński, płk SOP Radosław Jaworski, komendant SOP. We Mszy św. licznie wzięli udział funkcjonariusze, którzy w południe otrzymają promocję na pierwszy stopień oficerski. Modlitwę w intencji funkcjonariuszy odmówili przedstawiciele duszpasterstw prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa AK
Po Mszy św. w Kaplicy Pamięci odsłonięta została tablica ufundowana przez SOP, upamiętniająca żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa AK, elitarnej jednostki zorganizowanej pod dowództwem cichociemnego por. Ludwika Witkowskiego „Kosy”. Był to oddział dywersyjno-bojowy z możliwością użycia go do każdej akcji w trybie alarmowym. Zadania Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu Okręgu Warszawa obejmowały nie tylko działalność konspiracyjną czy sabotażowo-dywersyjną, wymierzoną przeciwko okupantowi, ale również zapewnienie bezpieczeństwa dowództwu Powstania Warszawskiego.
Oddział Dyspozycyjny „B”, wspólnie z Oddziałem Dyspozycyjnym „A”, był początkowo przeznaczony do ochrony osobistej dowódcy Powstania Warszawskiego gen. Antoniego Chruściela, ps. „Monter”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Ostatecznie Oddział Dyspozycyjny „B” od wybuchu walk stanowił osłonę Kwatery Głównej AK i brał udział w najważniejszych zmaganiach powstańców w Śródmieściu, między innymi przyczyniając się do opanowania hotelu Victoria.
Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa dowódcy Powstania Warszawskiego, Oddział brał udział w wielu akcjach bojowych m. in. w zdobyciu gmachu PAST-y przy ul. Zielnej, czy Kościoła Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.
Komendant SOP podkreślił, że funkcjonariusze SOP są dumni z dziedziczenia tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „B” Kedywu AK. Za upamiętnienie podziękowała Anna Witkowska z rodziny por. Ludwika Witkowskiego, dowódcy oddziału Kedywu.
Tablicę odsłonili płk SOP Radosław Jaworski, wicepremier Piotr Gliński, Jarosław Filipowi, syn najmłodszego członka oddziału Dyspozycyjnego „B” oraz Karol Polejowski, wiceprezes IPN. Tablicę poświęcił ks. kpt Piotr Zamaria.
W południe na dziedzińcu Belwederu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się centralne uroczystości święta SOP.
Historia formacji
Konieczność utworzenia instytucji zajmującej się ochroną najważniejszych osób w państwie zrodziła się po zamachu na pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, zamordowanego przez Eligiusza Niewiadomskiego w salach warszawskiej Zachęty, 16 grudnia 1922 r. W związku z zamachem, 12 czerwca 1924 r., minister spraw wewnętrznych Zygmunt Hübner powołał brygadę ochronną, tzw. Oddział Przyboczny, którego zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa osobie prezydenta. Wydzielono z niej Oddział Zamkowy, zabezpieczający stałą siedzibę Prezydenta.
Po II wojnie światowej organizacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych doprowadziła do powołania w grudniu 1956 r. Biura Ochrony Rządu – samodzielnej jednostki podporządkowanego bezpośrednio Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Od 1 lutego 2018 r. Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa.
Do głównych zadań SOP należy ochrona osób i obiektów oraz rozpoznawanie i zapobieganie skierowanym przeciw nim przestępstwom. Funkcjonariusze SOP chronią m.in. Prezydentów RP, marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicepremierów i niektórych ministrów. Funkcjonariusze ochraniają także osoby przybywające do Polski z oficjalnymi wizytami. Chronili m.in. papieży podczas ich wizyt w Polsce. SOP ochrania także najważniejsze obiekty w kraju i za granicą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.