Modlitwa i wota – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca 2023 | 15:17 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Zostały po nich różańce wykonane z najdroższego „kruszcu”, bo z głodowych obozowych racji chleba, czy monstrancja, wyrzeźbiona w kawałku drewna i zamykana wieczkiem od konserwy. Także takie wota, jak te gromadzone pieczołowicie na Jasnej Górze przez paulinów, przypominają o tych, którzy zginęły za obozowymi drutami. W modlitwie pamiętają o nich zakonnicy i jasnogórscy pielgrzymi. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Dzień ten został ustanowiony decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 12 czerwca 2015 r. w rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
Obozowe różańce wykonane są z najdroższego „kruszcu”, z głodowych racji czarnego chleba, z pestek po owocach, z wełny lub zwykłego sznurka. Różańce wykonane z chleba obozowego (zostało ofiarowanych 10 takich koronek) przekazali więźniowie z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu oraz więźniarki z obozu w Ravensbruck. Jedna z takich koronek zobaczyć można w jasnogórskim Muzeum 600-lecia.
W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady wpisuje się postać wspominanego dziś w Kościele bł. bp. Michała Kozala, męczennika Dachau, pielgrzyma jasnogórskiego. Na Jasnej Górze znajduje się m.in. obozowy kielich, w którym sprawował Mszę św. i obozowa monstrancja. Bł. Michał Kozal, włocławski biskup pomocniczy zginął śmiercią męczeńską, zabity zastrzykiem w Dachau, gdzie był ojcem duchownym dla kapłanów tam prześladowanych i torturowanych.
– Bp Kozal był przede wszystkim wielkim czcicielem Jezusa obecnego w sakramencie Eucharystii. Było bardzo trudno o Komunię św. i w Dachau, i w innych obozach zagłady, gdzie wcześniej też był przetrzymywany, ta duchowość eucharystyczna bardzo umacniała więzionych kapłanów, którzy nie mogli sprawować Eucharystii lub robili to w konspiracji – przypomniał o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry.
Zmiany na stanowiskach – jakich wyborów dokonali biskupi na 395. Zebraniu Plenarnym?
Po więźniu nr 22778 pozostały dwa brewiarze i różaniec. Paulin o. Romuald Kłaczyński za słowa „Polska zmartwychwstanie” zginął w KL Dachau. 21 kwietnia 1940 roku o. Romuald poprowadził w Kaplicy Matki Bożej nabożeństwo różańcowe, po którym mówił o nadziei w odrodzenie Polski. Kaznodzieja otrzymał wezwanie do natychmiastowego stawienia się w komendzie policji. Po krótkim śledztwie i żądaniu odwołania treści kazania, czego nie spełnił, został wypuszczony. 23 kwietnia stawił się ponownie w komendzie, skąd już do klasztoru nie wrócił. Przewieziono go do miejskiego więzienia na Zawodzie z notatką dalszego śledztwa za wrogość względem narodu niemieckiego. Przebywał w nim w habicie zakonnym, nękany ciągłym śledztwem. Mimo zabiegów władz zakonnych o uwolnienie współbrata, nie udało się go uratować. Wywieziono go najpierw do obóz w Sachsenhausen-Oranienburg a następnie Dachau. Osadzono go w bloku 30/2 i nadano mu numer 22778. Mimo szykan nie odwołał słów o odzyskaniu suwerenności Polski. Najprawdopodobniej zmarł w wyniku śmiertelnej dawki zastrzykiem. Gdy 5 maja 1942r. matka o. Romualda skierowała pismo do Krematorium w Dachau o sprowadzenie prochów, poinformowano ją, że ciało Kłaczyńskiego spalono 27 kwietnia w Krematorium i nie mogą być pochowane w innym miejscu niż w Dachau. Przysłano jej jedynie dwa brewiarze i różaniec.
W sukience Matki Bożej ofiarowanej w 2010r i nazywanej „Wotum Narodu – wdzięczności i miłości; cierpienia i nadziei” znajduje się niezwykła złota obrączka. Została ona wyrzucona z pociągu przez więźnia jadącego do Auschwitz Andrzeja Skotarskiego. Była zawinięta w chusteczkę z adresem. Dzięki temu jej znalazca mógł dostarczyć obrączkę córce więźnia, który zginął później w obozie koncentracyjnym. Kobieta nosiła ją do swej śmierci, potem przechowywały ją jej dzieci. Po 70 latach obrączka została przekazana jako wotum dla Matki Bożej na Jasną Górę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.