Kielce: w Muzeum Dialogu Kultur – wystawa dewocjonaliów różnych wyznań
15 czerwca 2023 | 11:14 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Odzew społeczny, z jakim spotkała się akcja dozbrajania armii na Kielecczyźnie, zamieszkałej niegdyś przez przedstawicieli kilku narodowości i wyznań – to motyw przewodni wystawy w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Łączy się z nim prezentacja dewocjonaliów różnych kultur i narodowości.
Idea zrodziła się w wyniku przedsięwzięcia pokazu sreber Funduszu Obrony Narodowej, które od 6 czerwca br. zostały udostępnione jednocześnie w kilkunastu instytucjach muzealnych w kraju. Stało się to przyczynkiem do zaprezentowania obiektów związanych z różnymi obszarami kulturowymi, wśród których znalazły się również dewocjonalia.
Jest to m.in. grupa judaików: szabatowe besaminki, lampa chanukowa, a oprócz tego dwie papierośnice z napisami w języku hebrajskim.
Wyjątkowym obiektem ma być cyborium ofiarowane przez mariawitów z Płocka, które można wiązać z francuskim ośrodkiem artystycznym.
Dewocjonalia katolickie stanowią ryngrafy, medaliki, krzyżyki i pasyjka oraz naczynie na oleje święte, ponadto pokazano różne typy medali chrzcielnych, używanych zarówno przez katolików, jak i protestantów, a także okłady ikon.
Pokaz uzupełniają przedmioty osobiste wykonane z monet oraz obiekty o stylistyce wschodniej.
Kontekst regionalny twórcy wystawy podkreślili poprzez prezentację artykułów z „Gazety Kieleckiej”, która relacjonowała wydarzenia związane ze zbiórką, uwidoczniając przy tym różnorodność środowisk biorących w niej udział.
Wystawa została przygotowana w ramach projektu „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” realizowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z NIMOZ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.