Amerykańscy biskupi dyskutują o kulcie eucharystycznym i synodalności
16 czerwca 2023 | 14:16 | st (KAI) | Orlando Ⓒ Ⓟ
Podczas pierwszej upublicznionej sesji wiosennego spotkania w Orlando na Florydzie, 15 czerwca amerykańscy biskupi dyskutowali o szerzeniu miłości do Eucharystii w ramach trzyletniej inicjatywy Odrodzenia Eucharystycznego, synodalności oraz sposobach, w jakie te dwa elementy są ze sobą powiązane
15 czerwca nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, arcybiskup Christophe Pierre powiedział zebranym biskupom, że proces synodalny jest mniej związana z „programem”, a bardziej ze stylem bycia Kościołem. Zaznaczył, że nie jest ona jak technologia GPS ze wskazówkami gdzie skręcić, ale bardziej jak kompas, w którym „Jezus Chrystus i Jego królestwo są” prawdziwą północą. Żeby odnaleźć właściwą drogę, musimy zanurzyć się w rzeczywistości naszych wiernych i uważnie słuchać pytań i trosk ich serc” – zaznaczył.
Abp Pierre powiedział, że „Odrodzenie Eucharystyczne” jest wezwaniem do tego, aby całe nasze życie było wyrazem obecności Pana pośród nas: przeżywaniem jedności istniejącej między naszym człowieczeństwem, które przyjął Chrystus, a boskością, do której nas prowadzi”. Podkreślił również konieczność misyjnego charakteru odrodzenia. „Aby nauczać doktryny o realnej obecności, promować adorację eucharystyczną i nieść Naszego Pana w procesji: Inicjatywy te niewątpliwie przyniosą owoce w życiu wiernych. Ale owoce te pomnożą się tylko wtedy, gdy wierni nauczą się, że Eucharystia, którą przyjmują, ma z nich uczynić misjonarzy – niosących obecność Chrystusa, który jest teraz w nich, do ludzi, którzy jeszcze nie znają Pana” – wskazał nuncjusz apostolski w USA.
O inicjatywnie „Ożywienie Eucharystyczne” mówił szczegółowo kierujący nią biskup Andrew Cozzens z diecezji Crookston w Minnesocie. Wymienił niektóre z sukcesów pierwszego roku, w tym fakt, że 81 proc. diecezji wyznaczyło osobę odpowiedzialną za ożywienie, kaznodzieje eucharystyczni zorganizowali ponad 100 wydarzeń ożywiających w diecezjach w całym kraju, a prawie 11 000 partnerów modlitewnych zobowiązało się do modlitwy o ożywienie kultu eucharystycznego. Omówił również plan dwumiesięcznej Krajowej Pielgrzymki Eucharystycznej, która rozpocznie się w maju 2024 r., z czterema głównymi trasami pielgrzymkowymi kończącymi się na Krajowym Kongresie Eucharystycznym 16 lipca 2024 r. w Indianapolis, który będzie kulminacją trzyletnich wysiłków. Biskup nazwał odrodzenie momentem przełomowym, kiedy możemy wezwać Kościół ze wszystkich zakątków Stanów Zjednoczonych, do gorliwości misyjnej.
15 czerwca wygłosił przemówienie także nowy przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) arcybiskup Timothy Broglio, kierujący amerykańską archidiecezją wojskową. Wyraził uznanie dla inicjatywy „Odrodzenie Eucharystyczne”, nazywając ją próbą głoszenia prawdy o tajemnicy Eucharystii i rzeczywistej obecności naszego Pana i Zbawiciela”. Poruszył również inne ważne sprawy dla amerykańskich biskupów, w tym wsparcie dla „ustawodawców o dobrych intencjach, którzy starają się wprowadzić skuteczne i humanitarne zarządzanie granicami w ramach kompleksowych reform imigracyjnych”. Poprosił również o modlitwę za arcybiskupa Jose Gomeza i wiernych z Los Angeles, ponieważ drużyna baseballowa Los Angeles Dodgers postanowiła uhonorować „Siostry Nieustającego Odpustu”, antykatolicką grupę, która określa siebie jako „zakonnice queer i trans”. Stwierdził, że „brak szacunku dla prawd i tradycji naszej wiary, dla niezwykłego zaangażowania zakonnic w budowanie społeczeństwa oraz szarganie tego, co tak często nazywano sportem narodowym [baseball – przyp. KAI], nawiązuje do XIX wiecznej ignorancji”.
Amerykańscy biskupi jednogłośnie zagłosowali za przyspieszeniem sprawy beatyfikacji i kanonizacji Męczenników z Shreveport, pięciu francuskich księży rzymskokatolickich, którzy zmarli, niosąc posługę chorym w Shreveport w Luizjanie podczas epidemii żółtej febry w 1873 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.