KUL obchodził święto patronalne
16 czerwca 2023 | 20:51 | BP KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Szczególną misją uniwersytetu katolickiego jest odkrywanie prawdy o Bogu, który jest miłością miłosierną – przypomniał podczas Święta Patronalnego KUL metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Natomiast Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że u źródła prestiżu i elitarności KUL leży wierność Ewangelii.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II obchodzi Święto Patronalne w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Dzisiejsza uroczystość kieruje nasze spojrzenia ku krzyżowi i przebitemu sercu Jezusa – przypomniał metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL, zwracając uwagę, że Kościół ma swój początek w przebitym sercu Zbawiciela, a uniwersytety narodziły się z serca Kościoła. – Nic więc dziwnego, że założyciel KUL, ks. Idzi Radziszewski, zawierzył powstający uniwersytet Sercu Jezusowemu – podkreślił Wielki Kanclerz KUL.
Obchody święta patronalnego rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Akademickim pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, który rozpoczął homilię od przypomnienia, że tak, jak poszukiwanie prawdy jest zadaniem każdego uniwersytetu, tak szczególną misją uniwersytetu katolickiego jest odkrywanie prawdy o Bogu, który jest miłością miłosierną. Służba prawdzie, jej odkrywanie i przekazywanie jest zadaniem profesorów i wykładowców, a poszukiwanie prawdy to zadanie każdego studenta i doktoranta.
– Współczesny człowiek, doświadczający kryzysu wiary i braku wiedzy religijnej, potrzebuje waszej naukowej dociekliwości, odwagi w stawianiu pytań i uczciwości w szukaniu na nie odpowiedzi. Szczególnie cenne są wasze wysiłki zmierzające do otwarcia się człowieka na tajemnicę Boga – dodał arcybiskup zwracając się do społeczności akademickiej KUL.
– Wierność Ewangelii leży u źródła prestiżu i elitarności KUL – podkreślił podczas uroczystej akademii rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski. Elitarną pozycję uniwersytetu potwierdzają wyniki parametryzacji – wszystkie parametryzowane dyscypliny otrzymały co najmniej kategorię B+. W ostatnim czasie kolejne trzy dyscypliny (nauki biblijne, nauki o rodzinie i biologia medyczna) otrzymały uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, a do baz czasopism indeksowanych trafiły kolejne tytuły wydawane na KUL.
Ks. Kalinowski podkreślił również, że dużą popularnością wśród kandydatów cieszy się kierunek lekarski, który zostanie uruchomiony w październiku – na 60 miejsc zgłosiło się już ponad 470 kandydatów. Przypomniał także o zaangażowaniu Centrum Heschela KUL w dialog polsko-żydowski oraz o ofercie KUL dla Polonii w ramach Studium dla Polonii i Polaków za granicą, a także o całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w Kościele Akademickim, w której uczestniczy coraz liczniejsza grupa pracowników i studentów, również spoza KUL.
Święto patronalne było okazją do uhonorowania wielu pracowników uniwersytetu. – Państwa sukcesy to istotny wkład w rozwój i wzrost naszego Uniwersytetu – podkreślił Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. W gronie wyróżnionych znalazła się prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel, która odebrała odznakę Zasłużony dla Województwa Lubelskiego, przyznaną za przedsięwzięcia badawcze dotyczące literatury, kultury, sztuki, języka pogranicza polsko-ukraińskiego. Z kolei ks. prof. Stanisław Janeczek oraz dr Anna Starościc zostali uhonorowani Nagrodą im. Anieli hrabiny Potulickiej za wybitne osiągnięcia naukowe wpisujące się w idee chrześcijańskiego humanizmu. Wyróżnienie zostało przyznane za trzytomową publikację „Filozofia społeczna”.
Podczas uroczystości dwie osoby odebrały dyplom doktora habilitowanego, a 64 młodych naukowców przystąpiło do promocji doktorskich. Uhonorowana została kolejna grupa wykładowców, którzy otrzymali wyróżniające oceny w ramach okresowej oceny nauczycieli akademickich. Dyplomy ukończenia studiów odebrała także grupa tegorocznych absolwentów, wśród których były pierwsze absolwentki pielęgniarstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.