Bydgoszcz: 47 nowych ministrantów słowa Bożego i 18 ceremoniarzy
17 czerwca 2023 | 13:03 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Kościół parafialny bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika na bydgoskim Miedzyniu był miejscem Mszy św., w czasie której bp Krzysztof Włodarczyk pobłogosławił 47 ministrantów słowa Bożego i 18 ceremoniarzy.
Ci ostatni byli uczestnikami Katedralnej Szkoły Ceremoniarza, kończąc w niej formację egzaminem. – Posługa podejmowana w czasie Mszy św. jest zadaniem trudnym. Wymaga od człowieka nie tylko poprawnego wykonywania pewnych czynności, lecz także określonej postawy w życiu – zauważył bp Krzysztof Włodarczyk.
Przypomniał, że o znaczeniu i pięknie służby ministranta mówił na Placu św. Piotra 1 sierpnia 2001 roku św. Jan Paweł II. „Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. (…) W ten sposób podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi «pomocnikami proboszcza». Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa (…). W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa – cytował papieża bp Włodarczyk, dodając, że służba liturgiczna jest również źródłem powołań kapłańskich.
Dziękując obecnym, biskup zauważył, że wierność służbie ministranckiej i lektorskiej, wzajemny szacunek, jedność, pokój serca, to cnoty potrzebne wspólnocie, jak i każdemu z osobna. – Mam świadomość, że bycie członkiem liturgicznej służby ołtarza to wielkie wyzwanie. Nie wszyscy może mają na tyle odwagi, a może lepiej powiedzieć: nie mają jeszcze takiej wiary, by poprzez posługę być świadkiem Jezusa we wspólnocie Kościoła – podkreślił.
Biskup nałożył każdemu pobłogosławionemu krzyż – znak służby liturgicznej. – Po Mszy św. zostały również wręczone certyfikaty i legitymacje. – Spośród uczestników Katedralnej Szkoły Ceremoniarza zostało wyłonionych pięciu najlepszych, którym wręczono „złote spinki do mankietów” na których umieszczono logo Centrum Formacji Liturgicznej. – Dzięki całorocznemu przygotowaniu mogę teraz w pełni świadomie przeżywać Eucharystię – powiedział Wojciech Staszewski z bydgoskiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego. – Jeszcze lepiej zapoznałem się z przepisami liturgicznymi i odkryłem nieznane mi dotąd aspekty liturgii. Katedralna Szkoła Ceremoniarza to nie tylko wiedza, zarówno teoretyczna jak i praktyczna, ale także osoby biorące w niej udział oraz wspólna formacja. To właśnie tam poznałem i zbudowałem relacje z tymi, którzy jak ja interesują się liturgią oraz dbają o jej piękno – dodał Wojciech Siwa z bydgoskiej parafii św. Jadwigi Królowej.
Biskup diecezjalny Krzysztof Włodarczyk powołał także diecezjalnego duszpasterza młodszej służby liturgicznej. Został nim ks. Grzegorz Białek z Łochowa, który od nowego roku formacyjnego zajmie się przygotowaniem najmłodszych – aspirantów i ministrantów – do pełnienia przez nich funkcji przy ołtarzu.
Spotkanie w kościele było również okazją do podziękowania wszystkim księżom, którzy opiekują się liturgiczną służbą ołtarza. Warto dodać, że kończący się rok formacyjny zaowocował także 182 osobami z młodszej i starszej służby liturgicznej, które przeszły przez Centrum Formacji Liturgicznej i zostały pobłogosławione do poszczególnych funkcji i posług.
Po zakończeniu liturgii – na obiektach Klubu Sportowego Gwiazda – odbył się turniej drużyn piłkarskich oraz rzutów karnych, przygotowany przez diecezjalnych duszpasterzy sportu – ks. Michała Zawartowskiego oraz ks. Roberta Szczepańskiego. W rzutach karnych pierwsze trzy miejsca zajęły wspólnoty: św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy, św. Wawrzyńca w Gołańczy i św. Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych, a w turnieju drużyn: Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy, NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy i św. Józefa w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.