Jędrzejów: blisko setka artystów w Teatrum o Mistrzu Wincentym
20 czerwca 2023 | 16:51 | dziar | Jędrzejów Ⓒ Ⓟ
„Perła. Teatrum o Mistrzu Wincentym” to tytuł widowiska, które zostanie zaprezentowane w sobotę 24 czerwca w archiopactwie cystersów, z udziałem ok. setki artystów. Początek o godz. 20:00.
Wydarzenie wpisuje się w obchody 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka, którego doczesne szczątki znajdują się w archiopactwie jędrzejowskim, będącym zarazem sanktuarium biskupa, który wybrał mnisi habit.
Widowisko zostanie pokazane na błoniach klasztornych, na tle klasztornych wież. – Weźmie w nim udział prawie setka artystów: kilkudziesięciu aktorów związanych z pracownią teatralną Centrum Kultury w Jędrzejowie, tancerki z Zespołów Tanecznych Parada Centrum Kultury oraz aktorzy scen kieleckich i śląskich, soliści-wokaliści, Jędrzejowski Chór Miejski, Mała Akademia Śpiewu, Jędrzejowska Historyczna Grupa Rekonstrukcyjna i inni – zapowiada o. Jakub Zawadzki, proboszcz u cystersów.
W związku z 800 rocznicą śmierci bł. Wincentego, u jędrzejowskich cystersów – od 8 marca br., czyli od rocznicowej daty, w której biskup-mnich zakończył życie, odbywa się wiele wydarzeń liturgicznych, duszpasterskich, artystycznych. Raz w miesiącu na nocnym czuwaniu gromadzą się wierni z kolejnych dekanatów i korzystają z ciekawego projektu duszpasterskiego, z adoracją przy relikwiach, Mszą św., czuwaniem, konferencjami. Dla poszczególnych parafii z całej Polski udzielane były także relikwie błogosławionego. Odbyła się również kilkudniowa piesza pielgrzymka z Krakowa do Jędrzejowa, szlakiem, którym biskup Kadłubek, po rezygnacji z biskupstwa i decyzji o wstąpieniu do konwentu cystersów, przywędrował pieszo i boso do Brzeźnicy (dzisiaj Jędrzejowa).
Ponadto planowany jest m.in. ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy będą mieli za zdanie zilustrować wkład błogosławionego w szerzenie kultu Eucharystii. Ojcowie cystersi przewidują także wydarzenia towarzyszące, jak koncerty z muzyką gregoriańską, wystawa o bł. Wincentym i konferencja naukowa.
Biskup Kadłubek – a od czasu przybycia do Jędrzejowa także mnich cysterski – był największym autorytetem swoich czasów i takim pozostał przez następne stulecia. Do jego grobu w klasztorze pielgrzymowali królowie i książęta, dlatego kościół i klasztor stały się jednym z najważniejszych centrów polskiego życia patriotycznego. Przybywali tu m.in Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk wraz z matką królową Zofią, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz. Król Jan III Sobieski zatrzymał się w archiopactwie w drodze pod Wiedeń.
Wincenty Kadłubek przyszedł na świat ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa. Uczył się w pobliskiej Stopnicy, w katedralnej szkole krakowskiej, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych. Był prawdziwym synem ówczesnej Europy, światłym, wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.