Fundacja Evangelium Vitae – prezentacja podczas debaty „Jestem za życiem = pomagam!”
22 czerwca 2023 | 16:29 | s. Joanna Jędrzejak, maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Fundacja Evangelium Vitae, prowadzona od 2006 r. przez siostry boromeuszki, to jedna z organizacji pro-life, których działalność zaprezentowana została podczas debaty „Jestem za życiem = pomagam!”. Debata zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z Polską Federacją Ruchów Obrony Życia odbyła się dziś w Warszawie w siedzibie Sekretariatu KEP. Z ramienia Fundacji Evangelium Vitae w debacie wzięła udział jej prezes s. Ewa (Joanna Jędrzejak), boromeuszka. Fundacja m.in. prowadzi Okno Życia, pomaga dzieciom i ich matkom, wspiera rodziny mające problem z poczęciem dziecka a także współpracuje z Hospicjum Perinatalnym we Wrocławiu.
Fundacja Evangelium Vitae powstała w 2006 r. by wspomóc Kongregację Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy w przywróceniu do funkcjonowania odzyskanego po latach szpitala we Wrocławiu. Podstawowym celem Fundacji było utworzenie (a właściwie reaktywacja) i prowadzenie w części odzyskanego obiektu Wyższej Szkoły Medycznej oraz Szpitala Położniczo–Ginekologicznego. Ta placówka wraz z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym tworzy Żywy Pomnik Jana Pawła II otaczając opieką i troską życie ludzkie od początku jego istnienia po naturalny kres.
Do najważniejszych zadań fundacji należą:
1. Okno Życia uruchomione w 2009 r. Do chwili obecnej (06.06.2023) trafiło tu 19 dzieci. Niektóre kobiety, noszące się z zamiarem oddania dziecka do Okna Życia, udało się wesprzeć sprawiając, że zmieniły swoje zamiary.
2. Kampania informacyjna – prelekcje w siedzibie Fundacji, w szkołach i parafiach o możliwościach udzielania pomocy kobietom w sytuacjach trudnych, a w ostateczności o korzystaniu z Okna Życia. Wielokrotne drukowanie ulotek i folderów z potrzebnymi informacjami.
3. Bank Niemowlaka prowadzony od 2010 r., w którym przygotowujemy wyprawki dla mających się urodzić dzieci oraz pomoc rzeczową dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Obecnie wydawanych (i wysyłanych) jest kilkadziesiąt wyprawek miesięcznie. (tel. 504 468 187)
4. Współorganizowanie dwóch konferencji naukowych dotyczących naprotechnologii: w 2012 r. we Wrocławiu na 600 osób i w 2013 r. na Górze Św. Anny na 450 osób. Pomoc w kształceniu i przygotowaniu kadr dla leczenia niepłodności metodą naprotechnologii (metoda wykorzystywana w leczeniu: nawykowych poronień, endometriozy, zaburzeń hormonalnych i innych przyczyn niepłodności). Utworzenie Centrum Troski o Płodność wraz z gabinetem ginekologicznym.
5. Poradnia Rodzinna czynna od 2012 r. Działają lub działali w niej różnorodni specjaliści: psycholodzy, psychoterapeuci, psychoterapeuci NEST, prawnicy, pedagodzy, logopeda, doradca zawodowy, doradcy rodzinni (także z językiem migowym), mediator, instruktorzy Modelu Creightona, itp. (tel. 798 988 903)
6. Szkoła Rodzenia istnieje od 2013 r. Rocznie przygotowuje ok. 100 par.
7. Klub Mam dla kobiet na urlopach wychowawczych i macierzyńskich wraz z dziećmi.
8. Współtworzenie i współpraca z Hospicjum Perinatalnym we Wrocławiu.
9. Zainicjowanie i współtworzenie procedur pochówku dzieci martwo urodzonych oraz budowa pomnika i grobowca dla nich. Od 2015 r. regularne (3 razy w roku) pochówki dla dzieci przedwcześnie zmarłych, prowadzenie grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Przygotowanie i 3-krotne wydanie „Miniporadnika dla rodziców, których dziecko zmarło przed narodzeniem oraz ich przyjaciół”.
10. SOS – Pomoc Rodzinie – projekt łączący elementy telefonu zaufania i doraźnego wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
11. Prowadzenie różnorodnych warsztatów i szkoleń, np.: Sztuka rodzenia, Eko-pieluszkowanie, Promocja karmienia piersią, Oswoić lęk, Zrozumieć malucha, Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?, Jak radzić sobie ze stresem, Porozumiewanie się w małżeństwie, Warsztaty umiejętności społecznych i interpersonalnych, Randki małżeńskie i wiele innych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.fev.wroclaw.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.