Bp Stułkowski: nie jest łatwo doświadczyć miłości Boga
23 czerwca 2023 | 09:42 | eg | Lucień Ⓒ Ⓟ
O tym, że nie jest łatwo doświadczyć miłości Boga i że miłość jest przykazana, bo wcześniej został przekazana przez Jezusa, powiedział bp Szymon Stułkowski w parafii Lucień w diecezji płockiej. Przewodniczył Eucharystii dziękczynnej w 40-lecie wspólnoty parafialnej. Jej proboszczem jest ks. Dariusz Skoczylas, diecezjalny duszpasterz motocyklistów.
Bp Stułkowski w homilii powiedział, że człowiek powinien odkryć, że jest przez Boga kochany, jednak „to nie jest łatwe doświadczenie”. Uprzywilejowaną pozycję mają w tym przypadku matki, które noszą swoje dzieci pod sercem. One tworzą ze swoim dziećmi wyjątkowy związek.
– Łatwiej zrozumieć, że Bóg mnie kocha, jeśli wiem, że człowiek mnie kocha, że od dziecka było się chcianym i kochanym. Gdy ktoś jako dziecko był przez rodziców odtrącony, krytykowany czy w jakimś sensie wykorzystywany, trudno mu zrozumieć miłość Boga – uważał kaznodzieja.
Podkreślił, że miłości Boga można doświadczyć w sakramentach. Gdy człowiek jest w kościele, to widzi, że „ołtarz jest jak Golgota – podczas każdej Mszy św. idzie się z Jezusem na Golgotę”. Każda Msza św. jest uobecnieniem śmierci Jezusa.
– Bóg umarł z powodu naszej niewierności, naszego grzechu, który wziął na siebie. Jezus stał się tarczą, odgromnikiem, piorunochronem, który wziął na siebie uderzenia złego ducha. Bóg najbardziej pokochał nas przez Jezusa, przez Jego zbawczą śmierć. Celebrujemy ją w świątyniach. W nich doświadczamy, że jesteśmy kochani. Będę umiał kochać, gdy doświadczę, że jestem kochany – głosił bp Stułkowski.
Dodał, że Bóg dał ludziom przykazanie miłości. Teoretycznie rozkaz jest przymusem, trudno komuś przykazać miłość. Papież Benedykt XVI w encyklice o miłości napisał, że „miłość jest przykazana, ponieważ została przekazana”. Skoro wcześniej Bóg pokochał, to ma prawo przykazać, żeby człowiek odpowiedział miłością na Jego miłość.
Pasterz Kościoła płockiego zaznaczył ponadto, że świątynie są po to, aby w nich uobecniała się miłość Boża: w sakramentach, w słowie Bożym. w Komunii św., spowiedzi, podczas chrztu, ślubu czy pogrzebu. W tych wszystkich wydarzeniach Pan Bóg przychodzi do człowieka.
Podczas jubileuszowej Eucharystii w procesji z darami parafianie przynieśli m.in. obraz ręcznie malowany Matki Bożej z Jasnej Góry w sukni milenijnej z 1956 roku – jako wotum 40-lecia parafii, krzyż z rzeźbą przedstawiającą Chrystusa Ukrzyżowanego (XVII wiek) i obraz św. Kazimierza, patrona parafii, wykonany na płótnie.
Po Mszy św. na placu kościelnym dla wiernych i gości przygotowano posiłek. W części artystycznej wystąpiły gostynińskie Mażoretki Libra Gostynin.
W wydarzeniu uczestniczył inż. Janusz Łabuz, architekt, który zaprojektował kościół parafialny, a także ks. kan. Krzysztof Jończyk, wicedziekan dekanatu gostynińskiego. Obecny był też starosta gostyniński Arkadiusz Boruszewski, wójt gminy Gostynin Edmund Zieliński, burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski.
Obchody jubileuszu parafii Lucień poprzedziły czterodniowe misje parafialne, poprowadził je o. Paweł Stępkowski, paulin, kolega szkolny ks. proboszcza Dariusza Skoczylasa.
***
Parafię pw. św. Kazimierza w Lucieniu w diecezji płockiej erygował 25 maja 1983 roku biskup płocki Bogdan M. Sikorski. Świątynia parafialna powstała staraniem pierwszego proboszcza ks. kan. Eugeniusza Klonowskiego, według projektu inż. Janusza Łabuza. Architekturą nawiązuje do namiotu jaki miejsca spotkania człowieka z Bogiem. Wyposażenie wnętrza nawiązuje do leśnego otoczenia Lucienia. Na witrażu w prezbiterium kościoła uwieczniono Maryję, jego Patronkę.
Kamień węgielny pod świątynię został poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Płocka 7 czerwca 1991 roku. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej został poświęcony 7 października 1998 roku przez bp. Zygmunta Kamińskiego. Biskup poświęcił też dwa dzwony: „Św. Kazimierz” i „Jan Paweł II”. Na terenie parafii znajduje się kaplica pw. św. Józefa w Białem (pierwsza z XVII wieku spłonęła w roku 1947 od uderzenia pioruna, druga została odbudowana w latach 1948-1958). Staraniem ks. Klonowskiego i parafian powstała kaplica murowana na cmentarzu w Lucieniu w roku 2008. Pozostałe kaplice na terenie parafii Lucień znajdują się w szpitalach w Gorzewie i Kruku.
W latach 2003-2019 staraniem pierwszego proboszcza ks. kan. Eugeniusza Klonowskiego i obecnego proboszcza ks. Dariusz Skoczylasa zbudowana została nowa plebania. Ks. mgr Dariusz Skoczylas jest proboszczem parafii Lucień od roku 2015. Wspólnota liczy około 2.300 wiernych. Jej duszpasterz jest też diecezjalnym duszpasterzem motocyklistów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.