Prymas Czech w Poznaniu: nikt z nas nie musi rozwiązywać wszystkich problemów świata
29 czerwca 2023 | 17:15 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Prymas Czech przewodniczył uroczystościom patronalnym najstarszej katedry w Polsce. Abp Jan Graubner, metropolita praski, przewodniczący Konferencji Episkopatu i prymas Czech, uczestniczył na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego w uroczystościach patronalnych katedry i miasta Poznania ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła. „Pozwólmy Bogu zbudować wokół nas mały kawałek zdrowego Kościoła, takiego jaki zbudował na Piotrze” – podkreślił w homilii prymas Czech.
W uroczystej Mszy św. wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych – wiceprezydent Poznania i przewodniczący Rady Miasta. W homilii wygłoszonej w języku polskim abp Graubner podkreślił, że uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest na całym świecie, ponieważ związana jest z początkiem życia Kościoła. „Oni przelali krew za Kościół; w ten sposób mieli udział w kielichu Męki Pańskiej. Poprzez to, jak mówi liturgia, stali się przyjaciółmi Boga” – mówił metropolita praski.
Nawiązując do Ewangelii o wyznaniu wiary Piotra abp Graubner zauważył, że jest ona przesłaniem dla współczesnych chrześcijan „w drodze” z Chrystusem. „Chcemy uwolnić się od lęku przed śmiercią lub potępieniem, chcemy mieć pokój i nadzieję w naszych sercach. Jeśli jednak nasze pragnienia i prośby mają się spełnić, potrzebujemy silnej więzi osobistej miłości z Chrystusem. Odpowiedzmy zatem, każdy z nas, na pytanie Jezusa: Kim jestem w twoim życiu? Co dla ciebie znaczę?” – mówił prymas Czech.
Abp Graubner zachęcał, by nie odpowiadać na to pytanie słowami, których nauczyliśmy się od innych na lekcji religii, ale byśmy szukali w Chrystusie Zbawiciela, któremu ufamy i kochamy tak bardzo, że stawiamy Go ponad wszystko i ponad siebie.
„Dziś w wielu krajach Europy Kościół wydaje się chwiać w posadach. Doświadczamy skandali, niektórzy odchodzą z Kościoła, rodzice nie są w stanie przekazać wiary swoim dzieciom… Oczywiście nie tylko Kościół przeżywa kryzys, ale całe społeczeństwo europejskie, które przyjmuje przewrotne poglądy i wymiera, stało się ofiarą dobrobytu, ponieważ wielu myśli o sobie i nie patrzy w przyszłość” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech.
„Nie będę wyliczał błędów czasów, w których żyjemy, które znacie, ale chcę was zapewnić, że święci Piotr i Paweł wskazują rozwiązanie. Nikt z nas nie musi rozwiązywać wszystkich problemów świata, które są i na nas ciążą. W zupełności wystarczy, jeśli każdy z nas osobiście i prawdziwie wyzna swoje zobowiązanie dawania Chrystusowi pierwszeństwa przed wszystkim innym, nawet przed sobą samym” – podkreślił abp Graubner.
Prymas Czech zachęcał, by chrześcijanie uwierzyli, że „w pewnym sensie Bóg również na nas zbuduje swój Kościół”. „Nie jesteśmy bohaterami i prawdopodobnie upadniemy więcej razy niż Piotr. Miejmy jednak odwagę, by za każdym potknięciem na nowo wyznawać naszą miłość do Chrystusa, nawet jeśli wstydzimy się naszej słabości. Następnie, jako pokorni, ale silni Bożą miłością, dawajmy świadectwo wiary, która widzi w każdym człowieku Chrystusa i postępuje zgodnie z tym” – mówił duchowny.
„Przyczyńmy się również do uzdrowienia dzisiejszego społeczeństwa, którego częścią jako wierzący jesteśmy. Jako świadkowie Dobrej Nowiny nie bądźmy uczestnikami szerzenia złych wieści, wiecznego niezadowolenia, krytyki i nienawiści, ale jako współcześni misjonarze wnośmy pojednanie w miejsce kłótni, współpracę w miejsce rywalizacji i gotowość do służby w miejsce walki o władzę” – apelował prymas Czech.
Przekonywał, że „Bóg również dzisiaj chce zbawić świat i posyła do niego swoich apostołów, nie tylko biskupów i kapłanów, osoby konsekrowane, ale wszystkich, którzy przez chrzest otrzymali udział w królewskim kapłaństwie Chrystusa”.
„Nie chodzi o to, aby świeccy zastąpili kapłanów, ale aby świeccy wypełniali swoją misję wynikającą z chrztu. Wtedy będziemy mieli zdrowe rodziny. Gdy rodziny przyjmą wszystkie poczęte dzieci, naród nie wymrze. Jeśli dobrze je wychowają, będą i dobrzy kapłani” – mówił abp Graubner.
„Święci Piotr i Paweł z pewnością przeżywają radość z powodu dzisiejszej uroczystości, ale wierzę, że będą ją mieli jeszcze większą, gdy każdy z nas podejmie się życia Ewangelią i jej szerzenia. Niech oni wspomagają nas swoim wstawiennictwem” – powiedział na zakończenie homilii prymas Czech.
Święci Apostołowie Piotr i Paweł są patronami najstarszej katedry na ziemiach polskich i miasta Poznania, a ich wizerunek widnieje w herbie miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.