Katedra polowa: Msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej
29 czerwca 2023 | 15:57 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej WP zainaugurowali obchody swego święta funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej (SW). Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Służby Więziennej. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się centralna uroczystość święta formacji.
Przed rozpoczęciem Eucharystii delegacja SW złożyła wieniec w Kaplicy Katyńskiej. Liturgię słowa przygotowali funkcjonariusze Służby Więziennej a oprawę muzyczną chór Służby Więziennej z Zamościa. Przy ołtarzu umieszczony został obraz św. Pawła, patrona SW. Wprowadzona została kompania reprezentacyjna oraz poczet sztandarowy. O. Jan Dezyderiusz Pol OFM, kapelan SW powitał zebranych i poprosił bp. Lechowicza o przewodniczenie Mszy św. w intencji formacji.
W homilii bp Lechowicz nawiązując do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości świętych Piotra i Pawła powiedział, że „analizując ich życie przekonujemy się, że nikogo nie można przekreślać lecz trzeba dawać szansę powrotu na drogę prawa”. – Z tego m.in. powodu Kościół nie aprobuje kary śmierci. Druga nauka płynąca z życia św. Piotra i Pawła jest taka, że nie ma dwóch identycznych dróg nawrócenia, czy mówiąc innym językiem, resocjalizacji. Droga nawrócenia Piotra przypomina sinusoidę, ciągłe wzloty i upadki. Inaczej wyglądał proces nawrócenia św. Pawła, najpierw równia pochyła, później droga wznosząca się aż do śmierci męczeńskiej – przypomniał bp Lechowicz. Dodał, że funkcjonariusze SW wiedzą, że nie ma dwóch takich samych dróg resocjalizacji, bo każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju i z własną, jedyną historią życia.
Mówiąc do podobieństwach apostołów, biskup zwrócił uwagę, że łączyła ich ta sama wiara, ta sam miłość i ten sam cel. – Łączyło ich także doświadczenie więzienia. W jednym i drugim przypadku właśnie pobyt w więzieniu był dla nich okazją przekonania się, że są pod troskliwą opieką Bożej Opatrzności. Doświadczali cudów działania Bożej łaski, czasami w cudowny wręcz sposób byli uwalniani. Czy w naszych więzieniach, osadzeni mogą doświadczać Bożej opieki? Czy więzienia mogą być dla nich miejscami nawrócenia i wstąpienia na drogę prawą? – pytał bp Lechowicz.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Służby Więziennej odczytał świadectwo jednego z nawróconych więźniów. Podkreślił jednak, że w wielu przypadkach resocjalizacja i nawrócenie są trudne i tym bardziej wymagająca jest praca funkcjonariuszy SW. – Modlimy się za was funkcjonariusze i pracownicy oto, aby Pan Bóg was wzmacniał tak jak wzmacniał na życiowej drodze św. Piotra i św. Pawła. Modlimy się, aby wasza służba była coraz bardziej efektywna i skuteczna, abyście cieszyli się owocami waszej pracy, często niewyobrażalnie trudnej z punktu widzenia psychicznego. Modlimy się oto, abyście starali się tak kształtować życie w więzieniach, w ośrodkach resocjalizacji, by dawało szanse osadzonym na poprawę i lepsze życie. By mieli szansę spotkać się z Panem Bogiem i przekonać się o Jego obecności w ich życiu. Modlimy się też o to, byście stawali się narzędziami Bożej miłości, tak jak narzędziami Bożej miłości byli święci Piotr i Paweł – powiedział.
Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego oraz kapelani związani z posługą więźniom oraz funkcjonariuszom SW, m.in. ks. inf. Jan Sikorski i ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa. We Mszy św. uczestniczyli wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, funkcjonariusze i pracownicy SW z dyrektorem generalnym formacji gen. SW Jackiem Kitlińskim, który podziękował bp. Lechowiczowi za sprawowaną Eucharystię.
Po Mszy św. na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się centralna uroczystość święta SW z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz szefów służb mundurowych i parlamentarzystów. Odbyła się też promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Ponadto wręczone zostały odznaczenia, Krzyże Zasługi i medale Za zasługi dla więziennictwa. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty a uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Służby Więziennej.
***
Służba Więzienna jest umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Realizuje ona zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pozbawienia wolności i środków przymusu skutkujących pozbawieniem wolności.
Do podstawowych zadań Służby Więziennej należy m.in. prowadzenie oddziaływań penitencjarnych i resocjalizacyjnych wobec osób skazanych na karę pozbawienia wolności, wykonywanie tymczasowego aresztowania w sposób zabezpieczający prawidłowy tok postępowania karnego o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i zapewnienie osobom skazanym przestrzegania ich praw, a zwłaszcza humanitarnych warunków bytowych, poszanowania godności, opieki zdrowotnej i religijnej. Na czele trzydziestotysięcznej formacji stoi dyrektor generalny Służby Więziennej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.