Michniów: program obchodów 80-lecia pacyfikacji wsi
08 lipca 2023 | 11:05 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
Uroczystości przy mogile pacyfikacji, Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, koncert zespołu „Fermata”, złożenie wiązanek, premiera „Oratorium Michniowskiego” w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Leśna Droga Krzyżowa, złożą się na obchody 80-lecia pacyfikacji Michniowa, zaplanowane na trzy dni, od 12 do 14 lipca.
Do pacyfikacji Michniowa – wsi w Górach Świętokrzyskich, doszło 12-13 lipca 1943 roku. Wówczas hitlerowski okupant zamordował 204 osoby. Był to odwet za pomoc mieszkańców wsi dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Michniów stał się symbolem męczeństwa wsi polskiej. Obecnie jest to jedyne muzeum historyczne w Polsce, które upamiętnia tragiczne losy mieszkańców wsi polskich w czasie II wojny światowej, a także jest oceniane jako największe historyczne muzeum narracyjne w województwie świętokrzyskim.
Gros najważniejszych wydarzeń upamiętniających, w ramach tegorocznych obchodów, przypada 12 lipca.
– Tego dnia pamiętamy o pacyfikacji Michniowa, ale także obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, odbywający się pod honorowym patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. 13 lipca obchody będą miały charakter lokalny, a 14 lipca odbędzie się koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej, gdzie zabrzmi „Oratorium Michniowskie” – zapowiada Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, którego oddziałem jest Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Obchody w środę 12 lipca rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, o godz. 15. Następnie zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości i złożenie wieńców na mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa. O godz. 17 rozpocznie się koncert Chóru Fermata, po którym przewidziano zwiedzanie Mauzoleum.
Natomiast 13 lipca w czwartek o godz. 11:00 odbędzie się Msza św. w intencji ofiar pacyfikacji Michniowa, przy mogile. O godz. 16:00 – Leśna Droga Krzyżowa, a o 17:00 – Msza św. polowa przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło.
Zaplanowano także „Oratorium Michniowskie” w wykonaniu orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali, który zapowiada je jako wielkie dzieło wokalno-instrumentalne z librettem Henryka Jachimowskiego i muzyką Pawła Łukowca, zatytułowane „817. W popiele diament”.
Ważnym elementem obchodów jest możliwość zwiedzania unikatowego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, wykonanego w kształcie „chaty” według projektu Mirosława Nizio. To długi, liczący 146 m budynek, w którym mieści się ekspozycja główna. Każdy element architektoniczny zastosowany w Mauzoleum, zarówno w skali makro jak i w poszczególnych najdrobniejszych rozwiązaniach projektowych, ma oddziaływać na emocje. Każde z pomieszczeń zostało poświęcone innej tematyce oscylującej wokół martyrologii polskich wsi w czasie II wojny światowej.
Wokół budynku rozmieszczone zostały duże modrzewiowe Krzyże Pamięci oraz krzyże z tablicami ustawiane od lat w Michniowie. Wszystkie upamiętniają cierpienie i ofiarę społeczności wiejskich w latach 1939–1945. Dopełnieniem całości architektury pamięci w Mauzoleum w Michniowie jest mur, na którym umieszczono tabliczki z nazwami wsi i niewielkich miejscowości represjonowanych podczas minionej wojny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.