Kielce: obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej
09 lipca 2023 | 21:40 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w bazylice katedralnej i XI Marszem Milczenia oraz uroczystościami na Cmentarzu Partyzanckim, kielczanie upamiętnili dziś 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.
Jej mianem określa się masową zbrodnię nacjonalistów ukraińskich, którzy dokonali ludobójstwa na ludności polskiej, przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, ze szczególną intensywnością w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 na terenie siedmiu województw wschodnich II RP. Kulminacja mordów miała miejsce w lecie 1943 r. Ofiarami zbrodni byli przede wszystkim Polacy, w mniejszym stopniu Rosjanie, Żydzi, Ormianie, Czesi oraz inne mniejszości zamieszkujące Wołyń.
Podobna zbrodnia została dokonana przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w latach 1943–45, z kulminacją w pierwszej połowie 1944 roku. W latach 1943–1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Celem zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) i Ukraińskiej Powstańczej Armii było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. W konsekwencji planowego ludobójstwa kilkaset tysięcy Polaków, ratując się przed okrutnie zadawaną śmiercią, torturami i okaleczeniem, uciekło z tych terenów.
Do tych wydarzeń i statystyk nawiązał kaznodzieja, głoszący homilię w kieleckiej bazylice, podczas Mszy św., gdy modlono się za ofiary zbrodni i o pokój. Przypomniał, że „mordowano na 200 sposobów” i postanowiono spalić każdą polską wieś, aby Polacy nie mieli gdzie wrócić.
– Od dziesiątków lat kresowianie wołają o pamięć i prawdę, nie może być kompromisu ze złem. Nawet teraz gloryfikuje się banderowców – mówił, przypominając słowa św. Jana Pawła II o konieczności sięgania do korzeni. – Tylko w miłości i prawdzie należy szukać drogi do pojednania – zaznaczył.
– Cywilizowany świat nie zna takiej zbrodni, jak to się stało, że świat milczy? – zapytywali uczestnicy wydarzenia.
Jak poinformował Robert Surma, wiceprezes Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci, spotkania upamiętniające Rzeź Wołyńską trwają w Kielcach od 11 lat. – Mimo, że minęło 80 lat od tej tragedii nadal nie znamy miejsca, w którym ciała zabitych zostały złożone. Nie ma też zgody władz ukraińskich na ich ekshumację – zauważył.
Za datę symboliczną dla Rzezi Wołyńskiej uznaje się 10 lipca 1943 r., kiedy bojownicy UPA rozerwali końmi wysłanego na pertraktacje z nimi przedstawiciela Polskiego Państwa Podziemnego Zygmunta Rumla. Po tej zbrodni rozpoczęła się masowa rzeź ludności polskiej na Wołyniu, a później w Małopolsce Wschodniej. Szacuje się, że ukraińscy nacjonaliści, wspierani przez chłopstwo, zaatakowali Polaków zamieszkałych w 4300 miejscowościach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.