Patriarcha Cyryl: Rosja powstrzymuje świat przed nadejściem antychrysta
13 lipca 2023 | 06:15 | kg (KAI/RISU/B-I) | Sankt-Petersburg Ⓒ Ⓟ
Rosja „powstrzymuje świat przed totalnym złem, czyli nadejściem antychrysta” i dla wielu ludzi jest ona „ostatnią ostoją” – powiedział patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Pogląd ten wygłosił on 10 lipca w kazaniu podczas poświęcenia cerkwi św. Andrzeja Pierwszego Powołanego na wyspie Oboronnyj, wchodzącej w skład Archipelagu Wałaamskiego na Ładodze w Republice Karelii na północy Europejskiej Części Rosji.
„Dzisiaj wielu ludzi, w tym także na Zachodzie, z wielką uwagą i nadzieją spogląda na Rosję jak na ostatnią ostoję. Mówiąc językiem biblijnym Rosja staje się powstrzymującą świat przed całkowitym panowaniem zła, czyli przed nadejściem antychrysta” – stwierdził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Podkreślił, że Rosjanie „winni uświadomić sobie, że właśnie w tym czasie na naszym Kościele spoczęła ogromna odpowiedzialność duchowa zarówno za swój naród i kraj, jak i za cały świat”. Zauważył ponadto, iż RKP dokonał „wielkiego historycznego czynu, ustrzegłszy wiary”.
Apel Rady Episkopatu: w imię fałszywego patriotyzmu nie wolno wzbudzać niechęci wobec przybyszów
10 lipca w ramach swej podróży na Północ Rosji Cyryl przybył na Archipelag Wałaamski. Towarzyszyli mu w tym gubernator Sankt-Petersburga Aleksandr Biegłow oraz metropoliya sanktpetersburski i ładoski Barsonofiusz. Na lądowisku dla śmigłowców na wyspie Oboronnyj powitali ich namiestnik miejscowego męskiego klasztoru stauropigialnego [tzn. podlegającego bezpośrednio głowie Kościoła a nie lokalnemu biskupowi – KAI] Przemienienia Pańskiego biskup troicki Pankracy i szef Republiki Karelii (na jej obszarze znajduje się północna część Ładogi) Artur Parfienczikow.
Do 1917 na Wałaamie – archipelagu położonym na północy jeziora – znajdowało się 13 pustelni mniszych, tzw. skitów. W okresie komunistycznym mnichów wygnano z nich a większość obiektów albo zniszczono, albo opuszczone popadały w ruinę. Po upadku komunizmu życie religijne zaczęło się tam odradzać i dotychczas odbudowano 11 historycznych skitów, przy czym niektóre z nich znajdują się na odległych wyspach Ładogi.
W latach 2014-23 z błogosławieństwem patriarchy Cyryla wzniesiono na archipelagu dwie pustelnie, a także szereg obiektów towarzyszących, np. pokoje gościnne, przystań dla małych statków, lądowisko dla śmigłowców i most wiszący łączący wyspy Oboronnyj (lub Suchoj) i Jemieljanowskij na południu archipelagu. Od XIX wieku istniała tam klasztorna osada rybacka. Na początku XX w. cały ten kompleks miał duże znaczenie dla klasztoru jako baza dla rybaków. Miejscowi mnisi mieli za zadanie nie tylko modlić się i przestrzegać przepisów kanonicznych, ale także strzec porządku na wyspie i kontrolować napływ przybywających tam osób.
W latach 1918-30, gdy region ten należał do Finlandii, wzniesiono tam system umocnień, będących częścią Linii Mannerheima, broniącej dostępu do kraju. W czasie wywołanej przez ZSRR wojny z Finlandią w latach 1938-40 na Oboronnym rozmieszczono artylerię nadbrzeżną ze 152-milimetrowymi działami okrętowymi. Po dziś dzień zachowały się wieża obserwacyjna, resztki zbrojowni, koszary i kilka artyleryjskich punktów strzeleckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.