Kalisz: w sierpniu wyruszy na szlak Piesza Pielgrzymka Kaliska
12 lipca 2023 | 22:48 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
Tegoroczna 386. Kaliska i 32. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Człowiek drogą Kościoła”. Grupa promienista z Jarocina rozpocznie swoją wędrówkę już 6 sierpnia, a grupy kaliskie pożegna w Kaliszu na Lisie 9 sierpnia bp Łukasz Buzun.
Kierownikami Kaliskiej i Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę będą po raz kolejny ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Rafał Siwek, kapłan od młodzieńczych lat związany z pielgrzymowaniem, przez kilka lat pracujący w Irlandii, mający doświadczenie różnych wspólnot Kościoła i roli człowieka w Kościele.
Pielgrzymkę będą tworzyć 22 grupy, w tym trzy rowerowe. W ostatnim dniu dołączy pielgrzymka biegowa ministrantów.
Jak co roku pielgrzymom będzie towarzyszyć grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotykania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość będzie kończyć się Apelem Jasnogórskim.
Tradycyjnie 13 sierpnia nastąpi połączenie grup kaliskich z promienistymi. O godz. 12.15 w Białej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.00 zostaną powitani przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.
16 sierpnia po Mszy św. porannej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną.
Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.
– Zachęcamy tych wszystkich, którzy są niezdecydowani, może dawno nie byli na pielgrzymim szlaku, a kiedyś też pielgrzymowali, by w tym roku wyruszyli w drogę. W czasach, w których przyszło nam żyć może warto podjąć trud pielgrzymi, wyruszyć na szlak i zawierzyć swoje życie, swoje różne trudy Maryi i Świętemu Józefowi. Pątniczy szlak to również rekolekcje w drodze, w których szczególnie w tym roku będziemy odkrywać jak ważny jest człowiek w życiu Kościoła – powiedział ks. Rafał Grzęda.
Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 386 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.
Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy.
Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.