Gliczarów Górny: trwają oazy dzieci i młodzieży z diecezji płockiej
14 lipca 2023 | 17:51 | eg | Gliczarów Górny Ⓒ Ⓟ
Około 140-osobowa grupa dzieci i młodzieży z diecezji płockiej weźmie udział w tegorocznych, letnich oazach. Najpierw w Gliczarowie Górnym i Sierockim modlili się i wypoczywali uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich i studenci. – Myślę, że podczas letnich oaz doświadczyli oni poczucia wspólnoty, a dużo lepiej się wierzy, gdy podąża się do Boga razem – podsumował ks. Piotr Gadomski, moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji płockiej, proboszcz parafii pw. św. Anny w Miszewie Murowanym.
W dniach od 27 czerwca do 12 lipca w letnich oazach uczestniczyło około 40 osób z diecezji płockiej. Była to Oaza Nowego Życia pierwszego stopnia (licealiści i studenci) oraz Oaza Dzieci Bożych trzeciego stopnia (dzieci klas 5-8 szkół podstawowych).
W programie znalazła się m.in. Msza św. w Krościenku nad Dunajcem, przy grobie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, poza tym młodsza grupa przyjęła Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, przyjmując „foskę”, czyli znak oazy. 10 osób z diecezji płockiej przystąpiło do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (zobowiązanie do abstynencji). Był też Dzień Wspólnoty – wspólne spotkanie z 18 innymi oazami w Krościenku.
Poza tym dzieci i młodzież chętnie uczestniczyli w górskich wędrówkach – na przykład na Sarnią Skałę czy Czerwone Wierchy – spacerach w Dolinie Strążyskiej czy grali w piłkę siatkową.
Ks. Piotr Gadomski, organizator oaz i moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji płockiej uważa, że „formacja duchowa szła w parze z formacją ludzką”. – Dzieci i młodzież w swoich grupach dobrze się czuli, chętnie ze sobą rozmawiali, w ogóle nie pojawił się problem nadużywania telefonów. Niektórzy przyznali się, że na początku pobytu obawiali się, czy zostaną zaakceptowani przez grupę. Te obawy jednak się nie sprawdziły – opowiada duszpasterz.
Dodał, że oaza była dobrym czasem do „zadawania sobie ważnych pytań, budzenia świadomości religijnej, umacniania do dawania świadectwa wśród rówieśników”.
Natalia z parafii Krzynowłoga Mała, uczennica I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (w oazie od 2016 roku), która na letni na oazę w charakterze animatorki pojechała po raz pierwszy, komentowała po turnusie: Obserwowałam, jak dzieci otwierały się na siebie i na Boga, jak poruszała ich adoracja Najświętszego Sakramentu, ale też jak dobrze bawili się podczas wieczorów pogodnych. Myślę, że powrócili do domów z zasianym ziarenkiem, że to był dla nich ważny, dobrze spożytkowany czas – stwierdziła animatorka.
19-letni Marcin z Płocka, uczeń Technikum Chemicznego (w oazie również od 2016 roku) w czasie roku szkolnego jest animatorem w dwóch parafiach: pw. św. Józefa w Płocku i Miszewie Murowanym. – Widziałem, jak tworzy się wspólnota, rozwijają znajomości, umacniają więzi. Uczestnicy dbali o relacje, każdego dnia bardziej się otwierali, wrastali w grupę, otwarcie opowiadali o swoich przeżyciach – opowiadał animator. – Wiem, że lubili grupki dzielenia, że ważne były dla nich codzienne Eucharystie i spotkania ze słowem Bożym. Z satysfakcją obserwowałem ich duchowy wzrost. Myślę, że oazy inaczej duchowo przeżywają uczestnicy, a inaczej animatorzy, ale dla mnie animatora było to bardzo umacniające doświadczenie – relacjonował Marcin.
Kolejne dwie grupy oazowiczów będą formować się od 14 lipca do 29 lipca w Gliczarowie Górnym i Małym Cichym. Około 100 osób weźmie udział w Oazie Dzieci Bożych pierwszego stopnia (klasy 3-5 szkoły podstawowej), Oazie Nowej Drogi trzeciego stopnia (absolwenci szkół podstawowych) i Oazie Ewangelizacyjnej.
W ciągu wszystkich turnusów opiekę duchową nad uczestnikami letnich oaz sprawują: moderator diecezjalny ks. Piotr Gadomski, ks. Bogdan Kołodziejski, ks. Wojciech Czajkowski, ks. Sławomir Ambroziak, ks. Marek Piątkiewicz, ks. Piotr Stann.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.