Trwają zapisy na ogólnopolską XXIX Pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej
15 lipca 2023 | 06:30 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
6 sierpnia z Warszawy, szlakiem przepięknych sanktuariów maryjnych, wyruszy na Jasną Górę XXIX Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej. Przez dziewięć dni pątnicy skromnie ubrani, z nabożną dawną pieśnią na ustach, będą nieśli do Czarnej Madonny intencje swoje i bliskich. Specyfiką pielgrzymki jest pokutny i modlitewny charakter. Podczas pielgrzymki wygłoszone będą rozważania o Kościele Chrystusowym pod hasłem Credo in Ecclesiam.
Trasa
Pielgrzymka rusza z Warszawy na Jasną Górę szlakiem przepięknych sanktuariów Maryjnych, nawiedzając m.in. Powsin, Lewiczyn, Studziannę, Wielgomłyny czy dominikańskie Gidle. „Dzięki temu mamy łaskę i sposobność zatrzymania się na modlitwę w pięknych bazylikach i wielu mijanych na trasie kościołach. Staramy się, by odpoczynki mogły być przy kościołach, stwarzając okazję do osobistej, częstej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz poznania i uczczenia Matki Bożej w bogactwie jej wizerunków i tytułów” – mówią KAI organizatorzy.
Charakter pielgrzymki
Pielgrzymka ma charakter pokutny i modlitewny. „Kultywujemy tradycyjne formy pobożności katolickiej, w szczególności umiłowanie tradycyjnej liturgii łacińskiej, a także tradycyjne modlitwy i śpiewy. Śpiewamy uświęcone wielowiekową tradycją katolickie pieśni liturgiczne, eucharystyczne, maryjne, piękne nie tylko ze względu na swą melodię, ale bogate w pouczającą treść. Za cel stawiamy sobie pielęgnowanie dostojnego śpiewu gregoriańskiego, który, jak podkreślają Ojcowie Soboru Watykańskiego II, ma pierwszeństwo przed innymi rodzajami śpiewu. Tak chcemy realizować zasadę: Lex orandi – lex credendi (jak się modlimy, tak też wierzymy)” – podkreślają.
Apel Rady Episkopatu: w imię fałszywego patriotyzmu nie wolno wzbudzać niechęci wobec przybyszów
Więź z Kościołem katolickim wyrażana jest także poprzez modlitwę w języku łacińskim, który od kilkunastu wieków jest oficjalnym językiem Kościoła. Dlatego wszystkie teksty modlitw oraz mszy św. w języku łacińskim i polskim znajdują się w Modlitewniku pielgrzyma, który każdy pielgrzym otrzymuje przy zapisach.
Nie będzie piosenek rozrywkowych czy skocznych, a w trakcie drogi nie używa się instrumentów muzycznych.
Msza święta
Najważniejszym punktem każdego dnia pielgrzymki jest msza św. w klasycznym rycie rzymskim, odprawiana po łacinie według dawnego Mszału Rzymskiego, promulgowanego przez św. Jana XXIII w 1962 r.
Modlitwy w trakcie dnia pielgrzymkowego
W trakcie pielgrzymiej drogi, realizując program duchowy, odmawiany jest poranny pacierz, Anioł Pański, śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Litania do Wszystkich Świętych, cały Różaniec, Litania Loretańska, Koronka do Miłosierdzia Bożego, a także Nieszpory według dawnego zwyczaju (5 psalmów).
Każdego dnia o g. 21.00 pielgrzymi spotykają się w kościele na Apelu Jasnogórskim i komplecie oraz modlitwach wieczornych.
Konferencje pielgrzymkowe
Pielgrzymi słuchają rozważań o patronie dnia oraz konferencji związanych z tematem pielgrzymki. Tegorocznej ogólnopolskiej Pielgrzymce Tradycji Łacińskiej towarzyszyć będą rozważania o Kościele Chrystusowym pod hasłem Credo in Ecclesiam.
– Na pielgrzymce szczególnie służymy Bogu i Kościołowi modlitwą oraz umartwieniem, kształcimy się̨ dzięki podjętemu wysiłkowi poznania prawd wiary i nauki Kościoła. Od tego, czy dziś́ podejmiemy ten trud, może zależeć́ kondycja wiary następnego pokolenia, któremu będziemy ją przekazywać́ – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Intencje pielgrzymki
Pątniczy trud ofiarowywany jest przede wszystkim za święty Kościół katolicki, a także papieża Franciszka, kard. Kazimierza Nycza, kard. Grzegorza Rysia, biskupów, duchowieństwo. Także z prośbą o powołania kapłańskie i zakonne, w intencji ojczyzny, za sprawujących władzę, o pokój w sercach i na świecie.
Posiłki – wspólny stół
W Pielgrzymce Tradycji Łacińskiej od początku funkcjonuje wspólny stół, dzięki któremu poranny i wieczorny posiłek spożywany jest przez wszystkich razem. W trakcie śniadań i kolacji zapewnione są gorące napoje (czarna kawa, mięta, herbata, kompot).
Strój pielgrzyma
Zasadą ogólną jest przyzwoitość i skromność stroju. Ubrania powinny zakrywać ramiona i kolana, co jest ważne również ze względów zdrowotnych – stanowią ochronę przed poparzeniem słonecznym w trakcie całodziennego marszu.
Szczególnym momentem jest ostatni etap, wejście na Jasną Górę – obowiązuje strój odświętny – białe koszule i bluzki oraz ciemne spodnie i spódnice.
Dbałość o higienę i inne przyziemne sprawy
Pielgrzymce towarzyszą toalety mobilne, dostępne na postojach i noclegach oraz mobilne umywalki wyposażone w wodę i mydło. Standardem w pielgrzymce tradycji łacińskiej są również prysznice mobilne, z których pielgrzymi korzystają przez cały czas pobytu w miejscach noclegu: od przyjścia wieczorem aż do wyjścia rano. Specjalnie skonstruowana przyczepa wyposażona jest w 10 kabin prysznicowych, umywalki, lustra, przebieralnie i oczywiście ciepłą bieżącą wodę. Sprzyja to także regeneracji i zapewnia pewien komfort pielgrzymowania, szczególnie niewiastom.
Noclegi w trakcie pielgrzymki
Noclegi zorganizowane są przy parafiach i klasztorach wyłącznie w namiotach. Nie ma namiotów koedukacyjnych, z wyjątkiem małżeństw i rodzin.
Mobilny punkt medyczny i ambulans
Pielgrzymce towarzyszy ambulans i mobilny punkt medyczny, w którym można uzyskać potrzebną pomoc, zarówno na postojach, jak i w większym zakresie na noclegach. Na końcu pielgrzymki jedzie ambulans. Korzystają z niego pielgrzymi, którzy nie mogą kontynuować marszu z powodu osłabienia lub innego rodzaju niedomagania. Ambulans dowozi niedomagających pielgrzymów na najbliższy odpoczynek lub bezpośrednio na nocleg. Po stosownym odpoczynku, regeneracji, kąpieli i odzyskaniu sił, pielgrzymi podejmują służbę na zapleczu, pełniąc różne niezbędne posługi, np. pomagając w kuchni.
Pątnikom towarzyszą lekarze oraz pielęgniarki, a także ratownik medyczny, którzy udzielają fachowej pomocy medycznej.
Historia
Od roku 1995 pielgrzymka tradycji łacińskiej nieprzerwanie wyrusza na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę. Początkowo w WAPM, a następnie rzez wiele lat w ramach jednej z najstarszych polskich pielgrzymek – Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup 17, która już ponad trzysta razy wyruszała z Warszawy.
W roku 1995 w środowisku akademickim Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej dzięki staraniom i pracy kilku osób, które podjęły trud organizacyjny, powstała tradycyjna grupa BIAŁO-CZARNA Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.
Od roku 1997 pod barwami BIAŁO-CZARNO-CZERWONYMI pielgrzymuje na Jasną Górę w ramach Akademickich „Siedemnastek” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Przez wiele lat za organizację odpowiadali członkowie stowarzyszenia katolików świeckich, skupieni wokół Ligi św. Michała Archanioła. W ostatnich latach grupa organizowana jest przez Warszawskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej, we współpracy z Instytutem Dobrego Pasterza. Opiekę duszpasterską sprawują kapłani z Instytutu Dobrego Pasterza – ks. Piotr Buda i ks. Grzegorz Śniadoch, którym pomagają diakoni i klerycy. Pielgrzymują również kapłani diecezjalni i zakonni.
Więcej informacji oraz możliwość zapisów na stronie: https://pielgrzymkatradycjilacinskiej.pl/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.