Miechów: obchody Odpustu Jerozolimskiego w 860. rocznicę przybycia bożogrobców
15 lipca 2023 | 22:23 | dziar | Miechów Ⓒ Ⓟ
15 lipca to 860. rocznica przybycia do Miechowa pierwszych bożogrobców, którzy zapoczątkowali w Polsce kult grobu Bożego i budowę tzw. „polskiej Jerozolimy” w Miechowie. Z tej okazji dzisiaj odbyły się specjalne uroczystości, z Mszą św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, z sympozjum popularnonaukowym i „Godzinkami o Bożym Grobie”.
Licznie przybyli duchowni i świeccy członkowie – damy i rycerze Zwierzchnictwa Polskiego OESSH Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, gdyż 15 lipca to ważny dzień w historii Miechowa, związany z wieloma rocznicami. Przypada w nim rocznica poświęcenia tutejszego kościoła parafialnego (1802 r.), poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie (1149 r.) oraz rocznica wyzwolenia Jerozolimy przez krzyżowców (1099).
Mszę św. w miechowskiej bazylice pw. Grobu Bożego, koncelebrowaną pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym kanonicy miechowscy i członkowie bożogrobców.
W homilii metropolita częstochowski mówił m.in. o znaczeniu i misji Kościoła, o radości przeżywania celebrowanych rocznic, ale i o deprecjonowaniu wartości Bożych i religijnych przez tzw. nowoczesnego człowieka i nowoczesny świat.
– Stajemy wobec konkretnego i najbardziej uniwersalnego znaku, jakim jest tajemnica Kościoła – mówił, przypominając, że każdy poprzez chrzest jest zaproszony do tej tajemnicy. – Przedziwne i pełne tajemnic jest zjawisko zgromadzenia ludzi, którzy z wiarą podchodzą do Chrystusa i z wiarą wpatrują się w Jego Zmartwychwstanie – dodał abp Depo. Tymczasem „tzw. nowoczesny człowiek i nowoczesny świat uderza w osobowego Boga, Stwórcę nieba i ziemi, uderza w rodzinę” oraz w wiele innych wartości.
– Prośmy Ducha Świętego o potrzebne światło, byśmy mieli serca rozumne, prośmy o ogień Ducha Świętego dla naszej wiary i naszego świadectwa – zachęcał abp Depo.
Przed Mszą św. zgromadzeni modlili się nabożeństwem „Godzinek do Grobu Bożego”.
Odbyło się także międzydyscyplinarne sympozjum popularnonaukowe pt. „Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy…”.
– Od momentu zmartwychwstania Chrystusa grób, w którym spoczywał Mesjasz, grób wykuty w skale, wybudowany na terenie nieczynnego kamieniołomu, pozostał w stanie naturalnym, niezmieniony aż do 135 r., kiedy to cesarz Hadrian zniszczył Jerozolimę i wybudował nad tym grobem pogańską świątynię – mówił, tytułem wstępu, Maurycy Fojck, członek zakonu z Krakowa.
Prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski (AGH Kraków) zaprezentował najnowsze odkrycia mineralogiczno-petrograficzne skał Grobu Bożego w Jerozolimie, bogato ilustrowane zdjęciami, a dr hab. Ewa Horyń, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mówiła nt. pamięci o zmarłych, utrwalonej w inskrypcjach z bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.
Z kolei dzieje bożogrobców miechowskich na ziemiach: szaryskiej, sądeckiej i spiskiej przedstawił dr hab. Tadeusz Trajdos, profesor Instytutu Historii PAN w Warszawie, charakteryzując mniejsze i większe parafie, fundacje bożogrobców, wreszcie czasy kasaty.
– Dzień 15 lipca jest przez nas zawsze upamiętniany poprzez elementy duchowe i religijne, naukowe i artystyczne – mówi KAI Stanisław Osmenda, komandor zakonu, mieszkaniec Miechowa. Dodaje, że na 350 osób w obecnym zakonie, na uroczystości do Miechowa przybyło ponad sto.
Od połowy XIII w. poświadczone są odpusty dla nawiedzających 15 lipca bazylikę w Miechowie. Bożogrobcy obchodzili uroczyście w ten dzień rocznicę wyzwolenia Jerozolimy z rąk muzułmanów i rocznicę poświęcenia bazyliki Grobu Bożego. Na uroczystości te przybywały corocznie rzesze pielgrzymów. A Miechów, jako siedziba bożogrobców, zyskał sobie miano „Polskiej Jerozolimy”, jako że sam był miejscem wielu pielgrzymek, szczególnie w okresie średniowiecza i nasilenia się wojen z muzułmanami.
Specyfika miechowskiego sanktuarium łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego w bazylice, uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
Kościół Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 zbudowano nowy romański, który szybko stał się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo – rokokowy wystrój.
15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. – bp Tomasz Nowina Nowiński, generał – przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię.
Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Tutaj odbywają się ich doroczne ogólnopolskie spotkania nadając kolorytu
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.