Ratowo: obóz formacyjno-jeździecki w Ostoi św. Antoniego
18 lipca 2023 | 18:24 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
Poznanie etosu rycerskiego i duchowości św. Antoniego wchodziło w skład zajęć, jakie mieli młodzi ludzie – uczestnicy obozu formacyjno-jeździeckiego w Ostoi św. Antoniego. Obóz zorganizowało Towarzystwo Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, działające w Ratowie. – Istotą jazdy w formule kawaleryjskiej jest budowanie z koniem takich relacji, by zaufał on człowiekowi i uznał go za swojego przewodnika, co jest bliskie przesłaniu zawartemu w encyklice „Laudato si`” Ojca świętego Franciszka – powiedział ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium.
W letnim obozie formacyjno-jeździeckim w Ostoi św. Antoniego w Ratowie, znajdującej się na terenie zabytkowego zespołu klasztornego z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy, uczestniczyła młodzież w wieku 11-19 lat. Obóz zorganizowało Towarzystwo Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, które działa przy sanktuarium.
W tygodniowym zgrupowaniu, którego celem była formacja religijna, patriotyczna a także doskonalenie umiejętności jeździeckich w formule kawaleryjskiej, wzięła udział młodzież z Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Podlasia, skupiona wokół Stowarzyszenia Krechowiacy. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: młodszą – początkującą oraz starszą – zaawansowaną. Obie grupy realizowały program dostosowany do wieku i umiejętności jeździeckich uczestników.
– Tematem przewodnim obozu był etos rycerski, który od wieków był skarbnicą zasad, kształtujących postawę człowieka na płaszczyźnie duchowej, patriotycznej a także życia codziennego. W czasie II Rzeczpospolitej stanowił on podstawę wartości kawaleryjskich, wpajanych ułanom podczas wieloetapowego programu szkoleniowego – zaznaczyła Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes Bractwa św. Antoniego, które współpracuje ze Stowarzyszeniem Krechowiacy.
Podkreśliła, że ważnym elementem formacyjnym obozu było również poznawanie życiorysu św. Antoniego Padewskiego, a także dowódców I Pułku Ułanów Krechowieckich na czele z pułkownikiem Bolesławem Mościckim oraz pułkownikiem Jerzym Iwanowskim. Swoją niezłomnością w podążaniu raz obraną drogą dawali oni „przykład postawy rycerskiej, hartu ducha oraz wierności ideałom bez względu na cenę”.
– Uczestnicy obozu szukali też odpowiedzi na pytania, co w czasie pokoju oznacza pojęcie patriotyzm oraz jak dziś interpretować święte dla obrońców Ojczyzny hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Istotnym punktem programu było doskonalenie pod okiem instruktorów umiejętności jeździeckich w formule kawaleryjskiej, która stanowiła ważny element wychowawczy młodzieży już w okresie międzywojennym, szczególnie wśród drużyn kawalerii harcerskiej – podsumowała obóz Ewa Kozłowska-Głębowicz.
Przypomniała, że niektóre z nich, jak lwowski oddział „Sokołu”, powstały jeszcze przed I wojną światową, większość w okresie II Rzeczpospolitej, a część przetrwało okres komunizmu.
Natomiast ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium, kapelan Stowarzyszenia Krechowiacy i kierownik obozu zaznaczył, że „istotą jazdy w formule kawaleryjskiej, poza kształtowaniem charakteru i sprawności fizycznej, jest budowanie z koniem takich relacji, by zaufał on człowiekowi i uznał go za swojego przewodnika, co jest bliskie przesłaniu zawartemu w Encyklice Laudato si` Ojca św. Franciszka”.
Zaakcentował również, że w sanktuarium, ufundowanym przez chorążego Tomasza Narzymskiego, obrońcę wiary i Ojczyzny, uczestnika bitwy wiedeńskiej, któremu patronuje św. Antoni Padewski, jeden z najważniejszych franciszkanów, a zarazem syn rycerza, idea ta wybrzmiewa szczególnie.
– Zasady wychowania kawaleryjskiego, zaczerpnięte z podręczników wychowawczych przedwojennych drużyn harcerskich a także z programu wyszkolenia ułanów II Rzeczpospolitej nadal okazują się ciekawą propozycją dla młodych ludzi, których znaczna część po raz kolejny przyjechała do Ratowa. Budujące jest również, że nasi wychowankowie, a obecnie studenci, wracają jako instruktorzy. Bardzo nas to cieszy – podkreślił rtm. kawalerii ochotniczej Adam Sujecki, prezes Stowarzyszenia Krechowiacy.
Uroczystym zakończeniem obozu był udział uczestników w Święcie 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, a jego ukoronowaniem – pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu uczestników obozu oraz instruktorów.
Zabytkowy zespół klasztorny w Ratowie z XVIII wieku zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Na jego terenie znajduje się niewielki kościół z okresu rokoko – obecnie jest to Sanktuarium Diecezjalne pw. św. Antoniego z Padwy.
Na terenie kompleksu znajduje się Ostoja św. Antoniego (rodzaj domu rekolekcyjnego), ponadto prowadzona jest bogata działalność edukacyjna, kulturalna i terapeutyczna. Są w nim realizowane przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego północnego Mazowsza czy pokazywaniu „ginących” zawodów, działania z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej, zajęcia z hipoterapii i rekreacji konnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.