Pielgrzymki JP2 do Polski 1990-2005 – Piętnasty wykład z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”
19 lipca 2023 | 11:35 | Teologia Polityczna Ⓒ Ⓟ
W czwartek, 20 lipca o godzinie 18:00, na kanale YT Teologii Politycznej odbędzie się premiera piętnastego wykładu z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło//Konteksty//Idee”, w którym zaproszeni przez Teologię Polityczną znakomici historycy i teologowie zgłębiają pontyfikat i encykliki św. Jana Pawła II.
W najbliższym wykładzie prof. Paweł Skibiński wygłosi drugi już wykład poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła do Polski. Tym razem skoncentruje się pielgrzymkach, które miały miejsce w wolnej Polsce, czyli po roku 1989. Historycy zwykle stosują podział na pierwsze trzy pielgrzymki związane z ustrojem komunistycznym oraz te „pozostałe”, którym zwykle przypisuje się niższą rangę historyczną i mniejszy ciężar teologiczny. Czy słusznie?
Transmisja będzie dostępna tutaj:
Prof. Paweł Skibiński zaprasza na wykład:
Prof. Paweł Skibiński – doktor habilitowany, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca tamtejszego Wydziału Historii. Przewodniczący zespołu redakcyjnego wydania zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego pt. Pro memoria. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II. W latach 2010–2015 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2020 r. zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Tutaj link do wydarzenia na Facebooku.
Do tej pory w ramach cyklu „JP2 na nowo odczytany” ukazały się:
- „Evangelium Vitae” – prof. Michał Gierycz
- “Veritatis splendor” – prof. Jarosław Kupczak OP
- „Centesimus annus” – prof. Jacek Salij OP
- „Redemptoris Missio” – prof. Barbara Strzałkowska
- „Pontyfikat JP2 1990-2005” – Prof. Paweł Skibiński
- „Sollicitudo Rei Socialis” – ks. Piotr Mazurkiewicz
- “Redemptoris Mater” O. prof. Michał Paluch OP
- „Dominum et Vivificantem – ks. Robert Skrzypczak
- „Pontyfikat JP2 1978-1989 – Paweł Skibiński
- „Redemptor Hominis” – ks. Jerzy Szymik
- Dives in Misericordia” – o. Jarosław Kupczak OP
- “Laborem exercens” – prof. Rafał Łętocha
- „Slavorum apostoli” – dr Dominika Żukowska-Gardzińska
- „Pielgrzymki JP2 do Polski 1978-1989” – Paweł Skibiński
Kolejne wykłady z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”
- 27 lipca – s. Joanna Nowińska – Ut Unum Sint
- 3 sierpnia – bp Jacek Grzybowski – Fides et Ratio
- 10 sierpnia – o. Dominik Jurczak OP – Ecclesia in Eucharistia
Jan Paweł II na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee
„Zapraszam do śledzenia cyklu 18 wykładów znakomitych historyków i teologów, w których chcielibyśmy zaprezentować pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II. Oczywiście pewnie nie trzeba tłumaczyć, dlaczego robimy to właśnie teraz. Miejsce powierzchownej, kremówkowej egzaltacji przejęła dość powierzchowna, za to brutalna, krytyka. Nie przepadamy za występowaniem w podobnych spektaklach, jednak idąc drogą bliskiego nam świętego Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć Jego pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że wykłady pomogą tym wszystkim, którym głębia niestraszna” – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie.
Jan Paweł II przez 26 lat swojego pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Widzowie serii wykładów znajdą w niej klarownie i obszernie przedstawione zagadnienia nauczania Jana Pawła II osadzone w kontekście historycznym, odpowiadające zróżnicowanym zainteresowaniom i pytaniom, jakie stawia przed nami dzisiaj wiara. Emitowane raz w tygodniu odcinki złożą się na internetowe kompendium pogłębionej wiedzy o wszystkich encyklikach i pontyfikacie Jana Pawła II. Wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Robert Skrzypczak, s. prof. Helen Alford OP, o. prof. Jarosław Kupczak OP, prof. Michał Gierycz, o. prof. Michał Paluch OP, prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, bp prof. Jacek Grzybowski.
***
Patronem medialnym cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee” jest Radio Warszawa.
Teologia Polityczna (teologiapolityczna.pl) to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Teologia Polityczna jest pierwszym pismem reprezentującym nieznaną w Polsce dziedzinę z pogranicza filozofii, polityki i teologii. „Na sprawy polityczne chcemy spojrzeć z perspektywy spraw ostatecznych” piszą autorzy we wstępie pierwszego numeru pisma, który ukazał się na przełomie 2003/4 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.