Kard. Versaldi kończy 80 lat. Zmienia się liczba purpuratów-elektorów
29 lipca 2023 | 18:39 | kg (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 30 lipca skończy 80 lat włoski kardynał kurialny Giuseppe Versaldi – ostatni (przed ubiegłoroczną reformą Kurii Rzymskiej) prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, wcześniej biskup Alessandrii i przewodniczący Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Tym samym stracił on prawo udziału w przyszłym konklawe, a grono kardynałów-elektorów spadło do 120, a więc osiągnęło najwyższy dopuszczalny poziom, ustalony w 1970 przez św. Pawła VI. Należy jednak pamiętać, że na 30 września br. Franciszek zapowiedział nowy konsystorz, na którym wyniesie do godności kardynalskiej 21 kapłanów, w tym 18 poniżej 80. roku życia, a ponieważ 17 września wiek „postelektorski” osiągnie kard. Angelo Comastri, potencjalnych „konklawistów” po tych zmianach będzie 137.
Giuseppe Versaldi urodził się 30 lipca 1943 w miasteczku Villarboit w prowincji Vercelli w Piemoncie w północno-zachodnich Włoszech. Po ukończeniu seminarium duchownego w Vercelli przyjął 29 czerwca 1967 święcenia prezbiteratu jako kapłan miejscowej archidiecezji. Do 1970 pracował duszpastersko w jednym z tamtejszych parafii, po czym arcybiskup Vercelli mianował go kierownikiem duchowym w niższym seminarium duchownym w tym mieście.
W latach 1972-76 ks. Versaldi studiował psychologię a następnie prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, posługując jednocześnie w swej archidiecezji. Po powrocie do niej działał m.in. w archidiecezjalnym doradztwie rodzinnym, którego później był dyrektorem. Był też przewodniczącym Piemonckiej Federacji Doradców Chrześcijańskich. Pod koniec lat siedemdziesiątych kształcił się także w Studium Roty Rzymskiej, uzyskując tam tytuł adwokata rotalnego.
W 1980 zaczął wykładać prawo kanoniczne i psychologię na swej dawnej uczelni Gregoriana, działając jednocześnie nadal w swej archidiecezji Vercelli. W 1985 został referendarzem, a w 5 lat później elektorem (votante) w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, jak również profesorem antropologii w Studium Roty Rzymskiej. Od 1993 był profesorem zwyczajnym na Gregorianie. Nauczał również w sekcji turyńskiej Wydziału Teologicznego Włoch Półłnocnych i na Uniwersytecie Marcianum w Wenecji. 25 marca 1995 ówczesny arcybiskup Vercelli Tarcisio Bertone SDB, późniejszy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, mianował go wikariuszem generalnym tej archidiecezji. Ks. Versaldi pełnił w niej ponadto szereg innych ważnych urzędów kościelnych.
4 kwietnia 2007 Benedykt XVI mianował 67-letniego wówczas kapłana biskupem Alessandrii, a sakry udzielił mu 26 maja tegoż roku w katedrze w Vercelli miejscowy arcybiskup Enrico Masseroni. Nowy biskup został zaraz członkiem Rady do Spraw Prawnych w episkopacie Włoch, asystentem kościelnym Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich Piemontu oraz działał w szeregu innych instytucji prawnych w Kościele tego kraju. Od marca 2009 do maja 2010 był z nominacji papieskiej jednym z 4 wizytatorów apostolskich w Zgromadzeniu legionistów Chrystusa dla Włoch, Izraela, Filipin i Korei Południowej. 21 września 2011 Ojciec Święty powołał bp. Versaldiego na przewodniczącego Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, wynosząc go zarazem do godności arcybiskupa.
Na konsystorzu 18 lutego 2012 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego jako kardynała-diakona. W marcu tegoż roku, gdy ostatecznie pożegnał się z diecezji Alessandrii, został honorowym obywatelem tego miasta. 15 lutego 2013, na 10 dni przed swym ustąpieniem, papież Ratzinger mianował go delegatem papieskim dla Zgromadzenia Synów Maryi Niepokalanej z zadaniem pokierowania nim i ukierunkowania jego struktur sanitarnych na uzdrowienie jego sytuacji ekonomicznej. W dniach 12-13 marca 2013 wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Franciszka. Brał potem udział w kilku ważnych wydarzeniach kościelnych, m.in. w nadzwyczajnym zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. rodziny w październiku 2014.
31 marca 2015 Ojciec Święty mianował kard. Versaldiego prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego (Edukacji Katolickiej), a 3 listopada następnego roku – jednocześnie wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Peru (na 5 lat). 4 marca 2022 przeszedł do grona kardynałów-prezbiterów. 5 czerwca 2022, z chwilą wejścia w życie konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”, która gruntownie zreformowała Kurię Rzymską i przestały istnieć w swym dotychczasowym kształcie kongregacje, papieskie rady i inne urzędy watykańskie, kardynał przestał być prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego.
80-letni obecnie purpurat jest dotychczas członkiem następujących Dykasterii: Nauki Wiary, Spraw Kanonizacyjnych, Biskupów, Ewangelizacji, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 222 członków, z których 120 ma prawa wyborcze w przyszłym konklawe: 9 z nich powołał św. Jan Paweł II, 30 – Benedykt XVI i 81 – Franciszek a wśród 102 kardynałów-nieelektorów, 39 mianował papież-Polak, 34 – jego następca i 29 – Franciszek.
Najstarszymi wiekowo kardynałami są dziś Angolczyk Alexandre do Nascimento (ur. 1 III 1925), Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, ur. 7 VI 1974, Timorczyk (Wschodni) Virgilio Do Carmo da Silva (27 XI 1967) i Brazylijczyk Paulo Costa (ur. 20 VII 1967). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.