Krzeczów w Małopolsce: duchowa łączność z uczestnikami ŚDM przy krzyżu górującym nad miejscowością
06 sierpnia 2023 | 17:29 | jg | Krzeczów Ⓒ Ⓟ
W Krzeczowie, przy wielkim krzyżu górującym nad zakopianką, nawiązującym do setnych urodzin Karola Wojtyły, w niedzielę 6 sierpnia była sprawowana Msza św. w łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.
Na uroczystość zaprosił ks. Albert Wołkiewicz, proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Krzeczowie. – Jezus pragnie byśmy, mieli w codziennym życiu więcej Bożego spojrzenia na świat. Oczywiście nasze problemy nie znikną od razu. Uwierzmy jednak, że Chrystus jest w każdej sekundzie naszego życia – mówił duchowny.
Ks. Wołkiewicz zaznaczył, że miejsce na wspólną modlitwę zostało wybrane nieprzypadkowo. – Okazuje się, że Krzyż w Krzeczowie to nie tylko „symbol połowy drogi pomiędzy Krzyżem św. Jadwigi na Wawelu a Krzyżem na Giewoncie” – jak mówił abp bp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia w 2022 r., ale też znajduje się w samym środku Archidiecezji Krakowskiej, tak wynika ze współrzędnych geograficznych i podziału administracyjnego Kościoła w naszym kraju – podkreśla proboszcz krzeczowskiej parafii.
Miejscowość Krzeczów jest położona w środku Beskidu Wyspowego u stóp Lubonia Małego (869 m npm), często odwiedzanego przez ks. Karola Wojtyłę (św. Jana Pawła II) w czasie jego górskich wycieczek wraz z młodzieżą. Jest to najmniejsza wioska w gminie Lubień i zarazem najmniejsza parafia w dekanacie Pcim. Krzeczów jest oddalony o ok. 40 km od Krakowa i prawie tyle samo dzieli go od Zakopanego.
W najwyższym punkcie miejscowości, na szczycie o nazwie Kiecka (831 m npm) w lutym 2020 r. zamontowano 27 metrowy żelazny Krzyż, który upamiętnia 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły (1920-2005). Krzyż ma 27 metrów wysokości co symbolicznie nawiązuje do długości pontyfikatu św. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.