UNESCO ocenia szkody wyrządzone spuściźnie kulturalnej Ukrainy
10 sierpnia 2023 | 16:34 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 miliarda dolarów, ale w ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.
Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.
Przewodnicząca Biura UNESCO oświadczyła, iż organizacja ta zmobilizowała światową opinię publiczną do sfinansowania pierwszych prac odnowicielskich w Odessie za pośrednictwem funduszu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Poza tym dokument UNESCO nt. strat wyrządzonych temu miastu może być wykorzystany w sądach międzynarodowych. „Zdarzało się to już w przeszłości, np. w przypadku szkód dla dziedzictwa kulturalnego w Timbuktu w Mali w 2013 roku. Dokumentację UNESCO wykorzystał Międzynarodowy Trybunał Karny w swoim śledztwie” – przypomniała Ch. Dezzi Bardeschi.
Na początku sierpnia ta organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 do 26 lipca br. najeźdźcy zniszczyli w tym kraju 274 obiekty o charakterze duchowym i kulturalnym. Prawie połowę tej liczby – 117 – stanowiły budynki religijne, ponadto na liście zniszczeń znalazło się 27 muzeów, 98 gmachów o wartości historycznej i/lub kulturalnej, 19 pomników, 12 bibliotek i 1 archiwum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.