Bp Zadarko: pielgrzymki na Jasną Górę przynoszą wiarę w to, że możemy być razem
14 sierpnia 2023 | 04:00 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. Podkreślił, że świadectwo pielgrzymów jest dziś Polsce potrzebne, bo przynosi wiarę w to, że możemy być razem. Bp Zadarko powitał także pątników z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w której posługuje.
Bp Zadarko zwrócił uwagę, że przez długie lata, nawet wieki, pielgrzymka była traktowana w polskim duszpasterstwie w parafii czy diecezji jako coś bardzo ważnego. Jego zdaniem podtrzymywała ona ducha polskości i katolicyzmu. Była nieformalnym czynnikiem integracji społecznej, narodowościowej czy kulturowej.
– Przez długi czas ten symboliczny związek katolika i Polaka realizował się tutaj na pielgrzymkach i na samej Jasnej Górze – zauważył. Zwrócił też uwagę na fenomen dokonujących się tu cudów. – One się dzieją w sercach pojedynczych pielgrzymów, ale też w wymiarze szerszym, narodowym, społecznym. Jak „miasto położne na górze” to miejsce przyciąga nawet najbardziej sceptycznych. Wszyscy, którzy tu docierają i opowiadają potem o pielgrzymce, mówią o jakimś niesamowitym przeżyciu duchowym, to „robi swoje” i aż prosi o odwagę dawania świadectwa – mówił bp Zadarko.
Bp Zadarko dziękował jasnogórskim pielgrzymom za ich odwagę w podjęciu decyzji o wyruszeniu w drogę i za modlitwę.
– Dziękuję pątnikom za ich świadectwo, które jest dzisiaj w Polsce bardzo ważne, bo potrzebujemy czegoś pozytywnego, jednoczącego wobec skłócenia i napięcia społecznego. Pielgrzymka przynosi wiarę w to, że możemy być razem, i za to dziękowałem i prosiłem, by ten duch nie zniknął w tych, którzy przyszli na Jasną Górę – podkreślał przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.
Nawiązując do tematu tegorocznych rekolekcji w drodze jakim był Kościół, jego rozumienie zauważył, że to ważne, że w pielgrzymim trudzie został on „przemodlony, przemyślany, przeżyty”, aby wierni mieli później odwagę w Kościele trwać, czerpać z niego, to co najbardziej potrzebują, czyli siły duchowej. Zachęcał do dawania świadectwa o swoim życiu w Kościele, miłości do niego.
Na Jasnej Górze trwa tzw. szczyt pielgrzymkowy przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.